DK: a kormány hozza nyilvánosságra, kik állnak a Közgép mögött!
A Demokratikus Koalíció (DK) arra szólítja fel a kormányt, hozza nyilvánosságra, hogy kik állnak az állami megbízások sorát elnyerő építőipari vállalat, a Közgép Zrt. mögött.
Varju László független országgyűlési képviselő, a DK pártigazgatója ezt azzal összefüggésben sürgette pénteken sajtótájékoztatón, hogy az atlatszo.hu tényfeltáró portál kedden azt írta: a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Zrt. 34 milliárd forintos hitelkeretet adott a Közgépnek.
A politikus szerint elképzelhetetlen, hogy egy állami tulajdonú bank ekkora hitelt nyújtson egy olyan vállalatnak, amelynek tulajdonosai ismeretlenek, ráadásul jó fideszes kapcsolatok híján a Közgép aligha nyerné sorban az állami megbízásokat. Mégis - folytatta - a nyilvánosság mindmáig nem szerezhetett tudomást arról, hogy kik állnak a cég mögött. Varju László azt mondta: kiskapuk eredményeként követhetetlen, hogy kik birtokolják az egyre nagyobb forgalmú vállalatot, mivel a társaság közgyűlésein nem vesznek részt a meghatározó tulajdonosok.
Korábban az origo.hu hírportál írt arról, hogy a Közgép közgyűlésein évek óta csak Németh Miklós vezérigazgató jelenik meg, akinek azonban mindössze 0,03 százalékos részesedése van a cégben. És bár a társaság alapszabálya szerint a közgyűlés akkor határozatképes, ha a részvényesek legalább fele jelen van, ha a megismételt közgyűlést három napon belül megtartják, az már a jelenlévők létszámától függetlenül határozatképes. A vállalat több éve ezt a lehetőséget használja ki.
Amíg a kis- és közepes vállalkozások nagy része ellehetetlenült, az építőipar vergődik, a Közgép egyetlen óriásvállalatként sorra nyeri az állami megrendeléseket - jelentette ki Varju László. Elfogadhatatlannak nevezte, hogy az emberek nem tudhatják meg, kik kaptak 34 milliárd forint állami hitelt és felszólította a kormányt, hozza nyilvánosságra mindazt, amit a Közgép tulajdonosi szerkezetéről tud.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.