2012. március. 08. 14:51 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. március. 08. 15:08 Gazdaság

Heti két óra "nagybetűs élet" kell az iskolákba?

A Pénziránytű Alapítvány (PA) szerint a mindennapi élethez elengedhetetlen pénzügyi-gazdasági ismereteket már a közoktatásban is közvetíteni kell a társadalom számára. Ezért fontosnak tartják, hogy a Nemzeti Alaptantervben (NAT) szerepel az ilyen ismeretek oktatása, de azt szeretnék elérni, hogy a tervezett mértéknél jóval nagyobb hangsúllyal jelenjen meg mindez a tantervekben is.

A Magyar Nemzeti Bank kezdeményezésére létrejött alapítvány közleménye szerint az utóbbi években számos alkalommal kiderült, hogy a lakosság pénzügyi kultúrája alacsony szintű, és hogy ennek javítását már a közoktatásban meg kell kezdeni. A PA ennek érdekében több éve két programot is támogat szakmailag és anyagilag.

A Pénzügyi Oktatási Program (POP) 2008-óta, internetes alapon működik, aminek központi eleme a 28 gazdasági-pénzügyi témakört felölelő tananyag. A POP az utóbbi három lezárt programévében 60 középiskolában mintegy 5500 diákot és 278 tanárt vont be a programba. A hiánypótló kezdeményezés a részvevők szerint hozzájárul ahhoz, hogy a diákok tisztában legyenek az alapvető pénzügyi fogalmakkal és összefüggésekkel.

A POP-ban résztvevő oktatási intézmények képezik a 2009-ben létrehozott Pénziránytű Iskolahálózat gerincét – ennek több mint 90 középiskola a tagja. Az ő tapasztalataik alapján fontos volna a készülő kerettantervekbe kerülnie egy éves, minimum heti 2 órás gazdasági és pénzügyi ismeretek önálló tantárgynak, az oktatásban részt vállaló tanárok részére akkreditált továbbképzési programokat kidolgozni és indítani, ahogyan a minőségi oktatáshoz tan- és módszertani anyagokat kidolgozni.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.