Vérengzés a magyar tőzsdén
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 390,34 pontos, 2,05 százalékos csökkenéssel 18.615,52 ponton zárt kedden.
A részvénypiac forgalma 13,9 milliárd forint volt, a vezető részvények gyengültek az előző napi záráshoz képest.
A korábbi napok mérsékelt eséseit követően kedden érezhetően felerősödött az eladói nyomás a tőzsdéken, a bankpapírok piacán Európa-szerte komoly mínuszokat lehetett látni. A BÉT-en is az OTP vezette a gyengülést, a bankpapír közel 5 százalékot veszített értékéből.
A nemzetközi befektetői hangulat napok óta borongós. Kedvezőtlenül hatott Kína hétfői bejelentése arról, hogy a kormány 8-ról 7,5 százalékra csökkentené 2012-es növekedési előrejelzését, és a befektetők a görög hírekre is figyelnek. Kérdéses ugyanis, hogy a magánbefektetők körében meglesz-e a szükséges önkéntes részvételi arány.
Vaszkó Szabolcs, az Erste Befektetési Zrt. üzletkötője elmondta, hogy a BÉT a nemzetközi tőzsdék között nem számított alulteljesítőnek. Az európai piacon is 3 százalék körüli esés volt. A nap nem indult ennyire rosszul, nyitást követően csak kismértékű volt a csökkenés. Napközben, különösen délután azonban komolyabb eladói hullám indult Európában, mindenhol a bankpapírok vezették az esést. Az eddigi, forgalom nélküli lecsorgás után kedden már jelentősebb forgalom mellett estek az árfolyamok.
Vaszkó Szabolcs szerint különösebb indoka nem volt az esésnek, egyszerűen elfogyott a türelem. A mostani gyengülés korrekciónak tekinthető az elmúlt időszak emelkedése után, ám az üzletkötő szerint arra is van esély, hogy a gyengülés tovább tart.
A Mol 270 forinttal, 1,44 százalékkal 18 490 forintra csökkent, 2,3 milliárd forintos forgalomban. Az OTP-részvények ára 154 forinttal, 3,91 százalékkal 3 787 forintra esett, forgalmuk 9,8 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama 4 forinttal, 0,70 százalékkal 570 forintra gyengült, forgalma 861,7 millió forint volt. A Richter-papírok árfolyama 320 forinttal, 0,85 százalékkal 37 485 forintra csökkent, a részvények forgalma 577,1 millió forintot ért el. A másik gyógyszeripari részvény, az Egis ára 88,4 millió forintos forgalom mellett 520 forinttal, 3,28 százalékkal 15 350 forintra csökkent. A kis- és közepes részvények indexe, a BUMIX 1 250,93 ponton zárt kedden, ez 40,37 pontos, 3,13 százalékos csökkenés a hétfői záráshoz viszonyítva.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.