2012. február. 17. 09:59 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. február. 17. 11:32 Gazdaság

Elvesztettük az első csatát az államadósságfronton

2011 végén a GDP 80,3 százaléka volt az államadósság – tette közé a Magyar Nemzeti Bank.

Tavaly év végére 80,3 százalék lett a bruttó államadósság, ami 22 649 milliárd forint a Magyar Nemzeti Bank előzetes adatai szerint. Ezzel a kormány vereséget szenvedett tavaly az államadósság ellen meghirdetett harcban.

A Széll Kálmán-terv 75,5 százalékos bruttó államadósságot ígért 2011 végére. Orbán Viktor és Matolcsy György nyilatkozataiban még tovább ment, és 73 százalékot is ígért tavaly év végére.

Még adósságnyomásmérőt is fejlesztettek a kormány honlapjára, hogy szemléltesse, hogyan haladunk az államadósság elleni küzdelemben. Pár nappal ezelőtt azonban a mérőt levették a kormányzati portálról.

Elpazaroltuk a nyugdíjvagyon nagy részét

Pedig a kormány részben éppen azért államosította a magyar lakosság magánnyugdíjpénztárakban felhalmozott 12 évnyi megtakarítását, hogy csökkentse az államadósságot. Az államhoz került 2678 milliárd forint nyugdíjvagyon tavaly tavasszal, miután januárban a magánnyugdíjpénztári tagok 97 százalékát visszaléptették az állami nyugdíjrendszerbe (a törvény szerint, ha maradtak volna, nem kaptak volna állami nyugdíjat).

A nyugdíjvagyonból nem sokkal az államosítás után már csak 1330 milliárd forint maradt, ugyanis az állam a hozzá került állampapírokat (mivel ez gyakorlatilag azt jelentette, hogy saját magának tartozik) bevonta. Ezzel értük el a 76,8 százalékos adósságszintet. Ezt azonban, mint utólag látszik, semmissé tette a forintgyengülés. Utóbbit a piaci szereplők legtöbbször elsősorban a hazai gazdaságpolitika számlájára írják.

A maradék 1330 milliárd forintnyi – javarészt részvényekből és befektetési jegyekből álló – vagyon értéke legalább 200 milliárd forinttal csökkenhetett a tőzsdei zuhanások miatt. (Hozzá kell tenni, a veszteség nagyban függ attól, hogy az Államadósság Kezelő Központ mikor értékesíti a nála maradt vagyonelemeket: ha megvárja, hogy a tőzsdék visszakapaszkodjanak a tavaszi szintekre, kevesebb lehet a vesztesége, erre azonban rövid távon kevés az esély, a kormányt pedig szorítja az idő, ha a közelébe akar jutni az idei adósságcélnak).

Ebből a pénzből a kormány 528 milliárd forintot elköltött a 2011-es költségvetés folyó kiadásaira. Emellett a MÁV-nak is adott 50 milliárd forintot a lejáró hitelei kifizetésére.

zöldhasú
Hirdetés