A kiegyezésre kell törekedni 2012-13-ban Rogán Antal, fideszes országgyűlési képviselő szerint, aki a portfolio.hu-nak elmondta, 2012 a sorok rendezésének éve lesz. Az IMF-tárgyalásokról Rogán azt mondta, nyugodt szívvel néz a tárgyalások elé.
"A kormány soha nem tagadta, hogy 2010 végén és 2011-ben is még sok olyan intézkedést hozott, amelyeket ideiglenesnek szánt" - mondta Rogán Antal, fideszes országgyűlési képviselő és V. kerületi polgármester a Portfolio.hu-nak. Elmondása szerint a kormány 2011-et annak az időszaknak szánta, amikor a törvényhozásban végigmegy egy átalakítási folyamat, ami társadalmi és gazdasági értelemben újrarendezi Magyarország életét, 2012 pedig a sorok rendezésének időszaka lesz.
Rogán azt mondta: "egy biztos, 2012-től a törvényhozásban ügyelnünk kell arra, hogy döntéseink túlnyomó részét előzetesen egyeztessük a a legfontosabb nemzetközi partnereinkkel". A fideszes képviselő emellett hangsúlyozta, szerinte a nemzetközi konfliktusokban nagyobb jelentősége volt annak, hogy a különadók sértettek bizonyos gazdasági érdekeket. Mint mondta, törekedniük kellett arra, hogy ezeknek a gazdasági érdekcsoportoknak a politikai erejét, ha lehet, akkor tompítsák, "ennek megfelelően Magyarországnak a kiegyezésre kell törekednie 2012-13-ban".
A végtörlesztéssel kapcsolatban Rogán Antal elmondta, "lehet, hogy sok vitát váltott ki, de egyrészt ez egy sikeres lépés volt, hiszen több mint 160 ezer család számára jelentett kimenekülést a devizahitelezés csapdájából, másrészt ismét tárgyalóasztalhoz ültette a bankrendszert". Mint mondta, a politikában arra is oda kell figyelni, hogy mi az, amit a magyar családok akarnak, nemcsak arra, hogy mi az, ami gazdaságilag a legracionálisabbnak tűnik. A devizahitelesek problémáinak megoldása kapcsán úgy fogalmazott, a bankokkal kötött megállapodással "ezt a fejezetet lezártuk".
"Nyugodt szívvel nézek az IMF- és EU-tárgyalások elé"
A Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Unióval folytatott tárgyalásokról Rogán Antal, aki a tárgyalódelegáció tagja, elmondta, a Fidesz soraiban teljes az egyetértés abban, hogy meg kell kötni a megállapodást. "Hogy mennyi idő alatt tudjuk megkötni, azt nem tudom, de ha rajtunk múlik, akkor Magyarország megállapodik a Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Unióval az új hitelkeretről" - mondta.
Mint fogalmazott, közösek a kormány célkitűzései az IMF-fel és az EU-val: ezek a fenntartható adósságpálya kialakítása, a csökkenő költségvetési deficit, és ha lehet, növekedés, minden eszközzel. "Innentől kezdve csak azt kell összehangolni, hogy ezt milyen intézkedésekkel, milyen gazdaságpolitikai eszközökkel érjük el" - magyarázta Rogán.
Az IMF követeléseiről Rogán azt mondta: "nyugodt szívvel nézek az IMF- és EU-tárgyalások elé. Amit ők el akarnak érni, annak eleget lehet tenni. Véleményem szerint Magyarországnak nagy mozgásszabadsága van, ha vannak elképzelései. Ha nincsenek, akkor a tárgyalópartnerek hoznak ilyeneket" - fogalmazott, majd hozzátette, "készülünk, vannak elképzeléseink. Újragondoljuk a Széll Kálmán Tervet, amely ugyan több mint 80 százalékban teljesült, de vannak olyan pontjai, például a tömegközlekedés reorganizációjára vonatkozóan, ahol új elképzeléseket kell készíteni, és ezeket végig kell majd egyeztetni az IMF és az EU delegációival."
Azzal kapcsolatban, hogy az IMF esetleg azt kéri, a kormány változtasson az egykulcsos adón, a képviselő azt nyilatkozta: "a sajtóhíreket ne keverjük össze a valósággal. Az IMF részéről egyetlen szempont merült fel, hogy a jelen adórendszer keretei között elérhető bevételekkel megteremthető-e a stabil adósságpálya. Szerintünk igen" - mondta, majd hozzátette, "az egykulcsos adórendszernek a foglalkoztatási hatását kell végiggondolni, mert a Valutaalap mostanában nagy hangsúlyt fektet a munkaerőpiacon relatív hátrányos helyzetben lévők védelmére".
Emellett hangsúlyozta, ő maga nem ért egyet azokkal a közgazdászokkal, akik már hosszabb ideje azt hangoztatják, hogy az egykulcsos adó nem érte el a célját. "Az adócsökkentés pontosan fordítva működik, mint az adóemelés. A rövidtávú hatás mérsékelt, a közép- és hosszú távú hatásoknak, főleg ha az adócsökkentéseket tartósan is meg lehet őrizni, sokkal nagyobb jelentőségük van" - mondta.
"Az állam az utolsó centig finanszírozta a BKV-t"
A BKV helyzetével kapcsolatban Rogán azt mondta, a vállalat Demszky Gábor főpolgármestersége alatt adósságból működött, míg az elmúlt másfél évben az Orbán-kabinet "folyamatosan, az utolsó centig finanszírozta a BKV működését". Szerinte az év eleji vitát az váltotta ki, hogy a szerkezetátalakítási lépések elmaradtak. Hangsúlyozta, emellett az adósság rendezésére is szükség van, mert azok márciusban-májusban lejárnak, ezért a fővárosnak együtt kell működnie az Államadósság Kezelő Központtal ennek ügyében.
A Malév felszámolása utáni helyzetről a fideszes képviselő azt mondta, lehetséges megoldás lenne, ha az állam tőkét tenne bele egy új légitársaságba, még ha állami támogatáson alapuló légitársaságot nem is tudnak alapítani, ám ennek szerinte csak akkor van értelme, ha egyébként van olyan nemzetközi partner, aki ebből a szempontból garantálja a sikeres működést.
"Szerintem a Budapest Airportban nagy fantázia van. Ha ezek a tulajdonosok ezt nem tudják kihozni belőle, mert csak az érdekli őket, hogy az állam mit fektetett bele, akkor rossz tulajdonosok" - mondta Rogán a reptérről.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.