Orbán az AGRI gázvezetékről is tárgyalt a grúz kormányfővel
Orbán Viktor miniszterelnök és grúz partnere, Nika Gilauri csütörtöki budapesti megbeszélésén egyetértett az azeri-grúz-román-magyar együttműködéssel létrehozandó gázvezeték megvalósításának fontosságában - közölte a miniszterelnök szóvivője.
A két kormányfő mind pénzügyi, mind pedig technikai szempontból kivitelezhetőnek nevezte az AGRI (Azerbajdzsán-Grúzia-Románia) gázszállító rendszer létrehozását - írta közleményében Szijjártó Péter.
Az AGRI projekt eddigi résztvevői, a SOCAR, az azeri állami olaj- és gázcég, a grúz állami olaj- és gázcég, a magyar Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) és a román Romgaz. A projekt az azeri gázt Grúzián és a Fekete-tengeren át Romániába, Magyarországra és más európai országokba tervezi juttatni.
A magyar és a grúz miniszterelnök emellett szintén szót ejtett az országaikban végrehajtott adóreformokról, Nika Gilauri pedig magyar kollégája támogatását kérte Grúzia európai és transzatlanti integrációs törekvéseihez - olvasható Szijjártó Péter közleményében. Nika Gilauri, aki egynapos látogatásra érkezett Budapestre, átadta Miheil Szaakasvili grúz államfő meghívását Orbán Viktornak.
Miheil Szaakasvili tavaly májusban tett hivatalos látogatást Magyarországon. Vendéglátója, Schmitt Pál köztársasági elnök akkor kiemelte, Magyarországnak fontos Grúzia szuverenitása, területi integritása. A magyar köztársasági elnök az Európába irányuló olaj- és gázvezetékekről szólva hangsúlyozta, Grúzia meghatározó tranzitországgá vált.
A Nemzetgazdasági Minisztérium közlése szerint a nap folyamán magyar-grúz üzleti fórumot tartanak, ezt megelőzően a kettős adóztatás elkerüléséről ír alá kormányközi megállapodást Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter és Dimitri Gvindadze grúz pénzügyminiszter. Nika Gilauri az üzleti fórumon előadást tart. Korábban Schmitt Pál udvariassági látogatáson fogadta Nika Gilaurit a Sándor-palotában.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.