Kína továbbra is hajlandó részt venni az euróválság megoldásában
A kínai miniszterelnök a keddi Kína-EU csúcstalálkozón megerősítette, hogy országa hajlandó "mélyebben" kivenni részét az európai hitelválság rendezéséből. Megismételte viszont azt is: Európának világos üzenetet kell küldenie arról, hogyan szigorítja meg pénzügyi rendszerét.
"A kínai szándék Európa támogatására, hogy megbirkózzon a szuverén adósságválság okozta problémákkal őszinte és komoly" – mondta újságíróknak Ven Csia-pao Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke és Jose Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke jelenlétében.
Van Rompuy üdvözölte Kína szándékát, amelyre Angela Merkel február eleji látogatásakor még konkrétabban utalt. Korábbi hírek szerint megfontolják, befektessenek-e európai szuverén kötvényekbe, illetve részt vegyenek-e az ideiglenes euróövezeti mentőalapban (EFSF) és az azt felváltó euróövezeti stabilitási mechanizmusban (ESM).
"Arra számítunk, hogy a nagymértékben eladósodott országok megerősítik költségvetésük konszolidációját, csökkentik a hiány kockázatát" - húzta alá ugyanakkor a kínai kormányfő azzal, hogy országa reméli, az EU hamarosan belső megegyezésre jut, meghozza a politikai döntést, és a nemzetközi közösségnek tisztább és erősebb üzenetet küld politikai válaszait illetően.
Sajtójelentések szerint az EU vezetői a tárgyalásokon további piacnyitást kértek Kínától, felhozták a beruházások védelmét és a szellemi tulajdonjogok tiszteletben tartását. A sajtótájékoztatón több alkalommal elhangzott: egyeztettek egy úgynevezett "beruházási szerződés" kidolgozásáról, illetve későbbi elfogadásáról is.
Jose Manuel Barroso az üzleti csúcs plenáris ülésén elmondott beszédében kulcsfontosságúnak nevezte a Kína és az EU közötti kapcsolatokat. Emlékeztetett arra, hogy a kereskedelmi kapcsolat 1992-ben szinte alig létezett, 2011-ben viszont meghaladta már az 560 milliárd eurót.
A csúcstalálkozóról 31 pontos közös közleményt adtak ki, amelyben egyebek mellett - most először - utalnak a piacgazdasági státus kérdésének átfogó rendezésére. Az EU még nem ismerte el Kína piacgazdasági státusát, amit Peking igen rossz néven vesz, és rendre felhánytorgat Brüsszelnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.