A kínai külkereskedelem a 2008-as válság óta januárban csökkent a legnagyobb mértékben, ami újabb jele annak, hogy lanyhul a globális kereslet és lassul a kínai gazdaság növekedése.
Az export 0,5 százalékkal 149,9 milliárd dollárra, az import 15 százalékkal 122,7 milliárd dollárra esett vissza az egy évvel korábbival összehasonlítva. Az ázsiai ország külkereskedelmében eközben 27,3 milliárd dollár többlet keletkezett, ami csaknem háromszorosa az egy évvel korábbinak.
Az elemzők számítottak a gyenge januári adatokra, tekintettel az ország legfontosabb, hosszabb munkaszünettel járó ünnepére, a holdújévre. Az import visszaesése azonban jóval felülmúlta a szakértői várakozásokat.
Kína export növekedési üteme hosszabb ideje lassul az európai adóssággondok, illetve a magasa amerikai munkanélküliség miatt csökkenő kereslet miatt. Az export 2008 óta először csökkent idén januárban éves összevetésben.
Az import egyrészt azért zsugorodik egy ideje, mert Peking a hitelek drágításával akarja mérsékelni a túlságosan felpörgött gazdasági növekedést. Komoly szerepet játszik, másrészt, az is, hogy az exportra termelő cégek kevesebb nyersanyagot és alkatrészt vásárolnak külföldről, mert csökkennek az exportrendelések.
Kína gazdasági növekedése a tavalyi utolsó negyedévben két és féléves mélypontra, 8,9 százalékra lassult a 2010. évi 10,3 százalékról. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) előrejelzése szerint idén 8,2 százalékkal nő a kínai GDP.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.