Szakértők: júliustól hatályos, de már érezhető az iráni olajembargó hatása
A Nemzetközi Energiaügynökség szerint az Irán elleni szankciók már most hatással vannak a globális olajkereskedelemre, pedig az európai olajembargó csak júliusban lép életbe. Az olajvásárlási tilalom sokkal nagyobb hatással lehet Iránra, mint az a napi 600 ezer hordó kőolaj kiesése, amit az Európai Unió tagországai tavaly vásároltak onnan.
A nemzetközi szervezet iparági becsléseket idézve azt állítja, hogy Irán napi 2,6 millió hordót kitevő exportjából egymillió hordónyi olaj helyettesítésére kerülhet sor: Európa egyebek mellett orosz, iraki és szaúdi forrásokból szerezheti majd be a szükséges olajmennyiséget.
Irán azt a mennyiséget, amit nem tud eladni, tárolókba lesz kénytelen elhelyezni, sőt a második félévben akár a kitermelés részleges leállítására is kényszerülhet. Független iparági elemzők szerint a termelés az idén 9 százalékkal fog csökkenni, átlagosan napi 3,3 millió hordóra.
"Bár még öt hónap van az olajembargó életbe lépéséig, az európai ügyfelek már visszavettek iráni importjukból és az ázsiaiak is kezdenek más forrás után nézni"- mondják az IEA szakértői.
Kína - a legnagyobb iráni olajimportőr, az iráni export 20 százalékát kitevő, napi 550 ezer hordó vásárlásával - az első negyedévben a tavalyi mennyiségnek a felét veszi a perzsa országtól, igaz ennek hátterében alapvetően árviták állnak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.