A kormány szerdai ülésén elfogadta az árfolyamgát intézményének módosítását a Bankszövetséggel tavaly decemberben kötött megállapodásnak megfelelően - közölte az NGM csütörtökön. A törvényjavaslatot a kormány még a héten benyújtja az Országgyűlésnek.
A devizaalapú jelzáloghitel-adósok, valamint a devizaalapú lízingszerződéssel rendelkezők 2012 végéig kezdeményezhetik az árfolyamvédelmi-rendszerbe való belépést. Az árfolyamrögzítés 60 hónapig, de legfeljebb 2017. június 30-ig lesz biztosítva. Így az egyes devizák jelentős árfolyam-ingadozása nem lesz hatással a jelentősen csökkentett havi törlesztőrészletekre, a devizakölcsönnel rendelkezők pénzügyi helyzete kiszámíthatóbb lesz - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium csütörtökön.
Szerdán az Index számolt be róla, hogy a Bankszövetséggel tavaly decemberben kötött megállapodásnak megfelelően elkészült és szerdán a kormány elé is kerülhet a kibővített árfolyamrögzítésről szóló törvénytervezet.
Az NGM csütörtöki közleménye szerint a szerdán elfogadott módosítás alapján a havi törlesztőrészlet árfolyamgát feletti részének kamattörlesztésre eső hányadát a hitelező és az állam megtéríti, így a gyűjtőszámlára csak a tőketörlesztés árfolyamkülönbözete kerül. Az adósnak a gyűjtőszámlán esetlegesen felhalmozódó hitelösszeget 2017 júliusától kell visszafizetnie a pénzügyi intézmény, illetve jogszabályok által megállapított havi törlesztőrészlet megfizetésével.
A törvényjavaslatot a kormány még a héten benyújtja az Országgyűlésnek és a törvény hatálybalépését követően az ügyfelek jelezhetik a programba való belépési szándékukat a pénzügyi intézményeknél.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.