Térségi hangulatindex: mínuszba zuhant a magyar mutató
Romlott a kelet- és közép-európai térség együttes üzleti hangulatindexe a január végéig tartó negyedévben, borúlátóbban ítélik meg a közvetlen külföldi befektetéseket tervező vállalatok az aktuális üzleti környezetet és a kilátásokat. A hangulatindex a legnagyobb mértékben Magyarország esetében romlott.
A Thomson Reuters és az OeKB osztrák exportfinanszírozó bank térségi mutatója az októberi 17 pontról 14 pontra csökkent januárban. Az index ezzel már a harmadik egymást követő negyedévben gyengült.
A 11 vizsgált ország közül Magyarország esetében gyengült a legjelentősebben a negyedévente kalkulált üzleti hangulatmutató: mínusz 4 pontról mínusz 31 pontra esett.
A legnagyobb javulás Bulgária esetében következett be, negyedév alatt a 4 pontról 17 pontra ugrott.
A januárban záródott negyedévben a 11 ország közül Oroszország üzleti hangulatmutatója volt a legmagasabb, 45 pont, ami egyben emelkedés az októberi 41 ponthoz képest.
Az üzleti helyzetet jelző index a 11 ország átlagában 23 pontra csökkent a három hónappal korábbi 29 pontról. Az üzleti várakozási mutató 6 ponton stagnált. A gazdaság helyzet kilátásainak megítélése mínusz 6 pontról mínusz 10 pontra gyengült, ami azt jelzi, hogy a befektetők szerint a térségben tovább lassul a gazdasági növekedés a következő 12 hónapban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.