2012. február. 02. 14:29 MTI Utolsó frissítés: 2012. február. 02. 15:14 Gazdaság

Inotai: szabályozott inflációval építhető le az EU-ban felhalmozott államadósság

Az Európai Unió 20 év alatt lenne képes a mostani GDP arányosan 85 százalékos adósságot leépíteni 60 százalékra, ezért az államadósságot annak kontrollált elinflálásával lehet csökkenteni - mondta Inotai András, az MTA Világgazdasági Kutatóintézet vezető kutatója a Világgazdaság csütörtöki budapesti konferenciáján.

Az Európai Unió évi egy százalékpontos, az IMF évi másfél százalékpontos adósságleépítést tart lehetségesnek, így az EU adóssághalmazának leépítése majdnem 20 évet venne igénybe, ám ilyen időtávot a pénzpiacok bizalmi helyzete nem bír el - mondta Inotai András, hozzátéve, hogy ez a tétel az Egyesült Államokra is igaz. A professzor szerint az adóssághegy kontrollált és koordinált elinflálása mellett a felhalmozott adósságot részben át kell terhelni a következő generációra.

Inotai András felhívta a figyelmet arra is, hogy a mai ismeretek szerint az Európai Unióban 2020-ig évi átlagban nem lesz 2 százaléknál gyorsabb gazdasági növekedés, ami azzal jár, hogy a foglalkoztatás gyakorlatilag stagnálni fog.

Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke arról beszélt: Magyarországnak "ki kell tolatnia a zsákutcából", és ennek alapfeltétele, hogy létrejöjjön az EU-IMF hitelmegállapodás, amelyben az Európai Központi Bank is részt vesz.

Úgy vélte: az a legfontosabb feladat, hogy a kormány, illetve a gazdaságpolitika helyreállítsa a befektetők körében Magyarország iránt megingott  bizalmat. Mint mondta: a kormánynak tettekkel kell bizonyítania, hogy tiszteletben tartja a jegybank függetlenségét, helyreállítja az Alkotmánybíróság jogkörét, megteremti a Költségvetési Tanács érdemi önállóságát, s emellett meg kell erősítenie az Európai Unió iránti elkötelezettségét is.

A GKI elnöke megismételte az intézet prognózisát, miszerint 2012-ben a magyar GDP 1,5 százalékkal visszaesik, elsősorban az 1000 milliárd forintos költségvetési megszorítás miatt, amire azért van szükség, hogy GDP arányosan 3 százalék legyen az államháztartási hiány.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?