Raiffeisen: "visszakeressük, amit Magyarországon veszítettünk"
A Raiffeisen Bankcsoport le fogja dolgozni a Magyarországon elszenvedett veszteségeit az RBI vezérigazgatója szerint.
"Belátható időn belül vissza fogjuk keresni a Magyarországon elszenvedett veszteségeinket" - mondta Herbert Stepic az osztrák Wirtschaftsblattnak, hozzátéve, a bank nem tervezi, hogy kivonul Magyarországról. A bankvezér arra számít, hogy 2013-ban stabilizálódik a pénzintézet helyzete.
Herbert Stepic szerint a devizában felvett jelzáloghitelek kedvezményes törlesztése 55-60 millió euró veszteséget okoz a banknak, de ennél nagyobb összegre is fel vannak készülve.
Egy november végi közlés szerint Magyarországon 286 millió euró adózás utáni veszteséget könyvelt el a bank tavaly az első kilenc hónapban, éves szinten 320 millió euró veszteséget várnak Magyarországon. A Figyelő egy korábbi számából kiderült, hogy a végtörlesztés és a bankadó miatt a Raiffeisennek 42 milliárd forintos vesztesége keletkezett, és már szükség volt egy 106 milliárd foriontos tőkeemelésre.
A bank tavalyi eredménybeszámolóját március 29-én teszi közzé.
Magyarország nem Görögország
A magyar gazdasági gondok elsősorban politikai jellegűek – mondta Stepic a bécsi Euromoney konferencián január közepén. Hozzátette, Magyarország adósi múltja kedvező, megfelelően fizeti adósságát és sohasem volt még államcsőd. Emlékeztetett arra is, hogy az ország 85 százalékról 55 százalékra csökkentette GDP-arányos államadósságát, mielőtt ismét a jelenlegi 80 százalék körüli szintre nőtt volna. "Magyarország nem Görögország" - tette hozzá.
Arról is beszélt, hogy amikor a magyar miniszterelnök hivatalba lépett, világossá tette, hogy szakítani akar a múlttal, új Magyarországot akar létrehozni. Ugyanakkor úgy vélekedett: "az tévhit, hogy lehet úgy irányítani egy országot, hogy nem egyeztet az országgal, nem egyeztet az európai partnerekkel". "Ez lehetetlen. Ez egy óriási hiba" - tette hozzá.
Stepic szerint a magyar kormány felismerte azt, hogy nem tud továbblépni a Nemzetközi Valutaalap (IMF) segítsége nélkül. Hozzátette: Magyarország most épp azt a bizalmat próbálja visszanyerni, amit korában élvezett. Kifejtette: a berlini fal leomlását követően több évig Magyarország a térség legnagyobb haszonélvezője volt a külföldi működőtőke beáramlásának. Ez azért volt, mert nagyon nagy volt a Magyarország iránti bizalom - mondta a vezérigazgató.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.