2012. január. 26. 15:15 MTI Utolsó frissítés: 2012. január. 26. 16:52 Gazdaság

Fitch: gyengített az euróválság a globális adósminőségen

Az euróövezeti adósságválság intenzívebbé válása miatt tavaly, a második félévben nőtt a negatív kilátású - vagyis leminősítés kockázatának kitett - adósosztályzatok aránya a Fitch Ratings által besorolással ellátott teljes adósi mezőnyön belül - olvasható a legnagyobb európai hitelminősítő csütörtökön Londonban ismertetett átfogó elemzésében.

A Fitch 15 oldalas féléves globális adósminőségi jelentése szerint a cég által kockázati osztályzattal nyilvántartott adósok közül 9,3 százaléknak a besorolására volt érvényben negatív kilátás 2011 végén, pedig a tavalyi második negyedévben ez az arány még csak 6,8 százalék volt, az eddigi legalacsonyabb a Lehman Brothers amerikai nagybank csődje óta. A cég negatívra rontotta tavaly az Egyesült Államok "AAA" besorolásának kilátását is.

Ez utóbbival kapcsolatban a hitelminősítő kiemeli, hogy az amerikai államadós-besorolás kilátásának rontása számos szub-szuverén strukturált pénzügyi tranzakciót is érintett, és a lakossági jelzáloghitel-fedezettel támogatott értékpapírügyletek több szektorban "ismét nyomás alá kerültek".

Ezeknek a sokszor nem elsőrendű - "subprime", kétes fizetőképességű - lakossági kötelezettségeknek az értékpapírosítása - vagyis "becsomagolása" többféle kötelezettségből összeállított befektetési kontraktusokba - és globális terjesztése volt az egyik fő tényezője a 2008-2009-es pénzügyi válság kirobbanásának.

A Fitch Ratings a csütörtöki elemzésben hangsúlyozza ugyanakkor, hogy a negatív kilátások 2011. végi 9,3 százalékos globális aránya is még meglehetősen alacsonynak számít, különös tekintettel arra, hogy a negatív kilátású adósbesorolások 2009 harmadik negyedévében 18,3 százalékos aránnyal tetőztek.

Az elemzés szerzőinek megfogalmazása szerint mindazonáltal "az euróövezeti válság csápjai messze elérnek, és világszerte sok szektor hitelképességét szorongatják". Mivel pedig az euróválságra nincs gyors megoldás, a Fitch azzal számol, hogy a válság tartós lesz, és visszatérő, súlyos mértékű további piaci árfolyamkilengések fogják kísérni.

A hitelminősítő csütörtöki elemzésben kiemelte azt is, hogy a legmagasabb - "AAA, illetve "AA" - besorolással ellátott adósok aránya is folyamatosan csökken az euróövezeti válságnak leginkább kitett szektorokban. A szuverén adósi körnek már csak a 24 százaléka tartozik ebbe az elit osztályzati kategóriába a 2010 végén mért 32 százalék helyett, a cég osztályzati listáján szereplő bankoknak pedig alig a 8 százaléka van ezen a szinten, pedig egy évvel korábban még 13 százalékuknak volt "AAA" vagy "AA" kategóriás besorolása.

A Fitch Ratings megállapítja, hogy "a szuverén adósságválságok ma már nem szorítkoznak kizárólag a felzárkózó térségre", ahogy az a II. világháború utáni időszakra jellemző volt. A cég ezzel kapcsolatban kiemeli, hogy 2011-ben az általa világszerte végrehajtott negatív minősítési lépések az euróövezetre összpontosultak, és decemberben, Franciaország kilátásának negatívra rontásával, emellett hat másik befektetési ajánlású valutauniós gazdaság negatív figyelőlistára helyezésével csúcsosodtak ki.

Az euróövezeti válság tavaly július óta bekövetkezett súlyosbodása jelentős sokkhatásként érte az eurótérség gazdaságait és a tagállamok pénzügyi szektorait, és nem maradt következmények nélkül a valutauniós országok és a távolabbi régiók szuverén adósprofiljára sem - áll az elemzésben.

A Fitch Ratings közölte: a várhatóan feszesebbé váló finanszírozási kondíciók miatt az idén mindössze 0,4 százalékos átlagos gazdasági növekedést vár az euróövezetben a cég által 1,6 százalékosra becsült tavalyi GDP-plusz után. A Cityben mindazonáltal vannak ennél jóval borúlátóbb előrejelzések is.

Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb gazdaságelemző csoportja - februárra szóló, Londonban már hozzáférhetővé tett havi globális prognózisában azt jósolta, hogy az euróövezet az idei év egészét recesszióban tölti. Az EIU londoni közgazdászainak becslése szerint a valutauniós GDP-érték 2012-ben átlagosan 1,2 százalékkal csökken, de még ez az előrejelzés is arra a feltételezésre alapul, hogy az euróövezet "a következő 12 hónapban nem bomlik fel".

A ház elemzői mindazonáltal közölték, hogy változatlanul "valós lehetőségnek" tartják az euró összeomlását, és 40 százalékos esélyt adnak arra, hogy a valutaunió két éven belül felbomlik. Az EIU szerint ha ez bekövetkezik, az Európában gazdasági depressziót, és a világgazdaság egészében is súlyos recessziót okozna.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.