Gazdaság hvg.hu/MTI 2012. január. 04. 09:51

Történelmi rekord: 320 forintnál járt az euró

Történelmi rekordot döntött szerdán délelőtt az euró árfolyama, amely 319,5 forintot ért fél tíz körül, fél tizenkettő után pedig már átlépte a 320 forintos szintet is. Ez minden eddiginél gyengébb, a 317 forint feletti rekordot is megdöntötte. Elemzők szerint az IMF-fel való megállapodás meg tudná nyugtatni a piacokat. Matolcsy György tárcája szerint a forint gyengülése nem a kormány gazdaságpolitikájára reflektál.

Soha nem volt ennyire gyenge a forint. Az euró árfolyama szerdán délelőtt megközelítette a 320 forintot, ezzel megdöntötte a korábbi, november 14-én elért 317 forint feletti rekordot. Nem sokkal később a magyar valuta valamelyest visszaerősödött, de fél tizenkettő után átlépte a 320 forintot is az euró eladási árfolyama.

A svájci frank 262 forint közelébe, a dollár 245 forintra ugrott a délelőtt folyamán.

Pedig az eurót reggel hét órakor még 315,72 forinton jegyezték a nemzetközi devizakereskedelemben, szemben a kedd délután négy órai 315,45 forinttal. Az év első munkanapján, hétfőn délután 313,96 forint volt az euró jegyzése.

Stiller Ákos

A svájci frankot 259,29 forinton jegyzik szerdán reggel a kedd délutáni 258,80 forint után. Hétfőn délután 258,15 forinton jegyezték a svájci frankot. A dollár 242,24 forint az előző délutáni 241,77 forinttal szemben. Hétfőn délután 242,58 forint volt a dollár jegyzése.

Az év elején részben kereskedéstechnikai okokból, részben pedig a kedvező kínai, német és amerikai makrogazdasági adatok hatására javuló nemzetközi befektetői hangulatnak köszönhetően megindult a december végén felhalmozott rövid euró pozíciók felszámolása. Az euró ezzel együtt kedden erősödött, közel két hónapja a legnagyobb egy napon belüli nyereségét érte el. A folyamat szerdára kifulladt, a piacok figyelme ismét az euróövezeti adósságszolgálati válság fejleményeire terelődött vissza.

Józan befektető nem vesz forintot

Senkinek fogalma sincs arról, lesz-e IMF-megállapodás, hogyan finanszírozza majd a kormány az államadósságot, mi lesz a költségvetéssel, a Magyar Nemzeti Bankkal és a devizatartalékkal. Ebben a helyzetben egy józan befektető nem vesz forintot és eladja, ami nála van – mondta egy neve elhallgatását kérő devizapiaci elemző. Úgy vélte 325 forint/eurónál akár pánikszerű euróvétel is beindulhat a piacon.

Ez a gyengülés már benne volt a pakliban és még egyáltalán nincs vége – mondta Kuti Ákos, az Equilor vezető elemzője. A forint szakadásában volt némi régiós hatás is, a zloty is gyengült, de a forint nagyobb mértékben. Ezért az elemző szerint is egyértelmű, hogy a negatív magyar hírek nyomták le a forintot. Jól megmutatkozik ez abban is, hogy az országkockázati felárunk (CDS) a tegnapi 650 bázispontos történelmi csúcs után újabb rekordot állított be 655 bázisponton.

Moró Tamás, a Concorde elemzője úgy vélekedett, ez az a pont, ahol az utóbbi napok lassú eróziója gyorsabb romlásra váltott. Mint mondta, ma reggel nem voltak rossz hírek Magyarországról, de tegnap annál több, ami végül megtette a hatását. Például az, hogy az EU nem akar velünk tárgyalni az új hitelkeretről.

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a forintpiacon jelenleg komoly méretű kiszállások zajlanak, így nagy az eladói nyomás a forinton. Nincs semmilyen konkrét hír, amire ez volna a reakció, de mivel valószínűleg sokan a veszteségminimalizálást végzik, ez is rántott rajta egyet - mondta az elemző.

Megszólaltak Matolcsyék

A Nemzetgazdasági Minisztérium délután 3 óra körül közleményben reagált az eseményekre. Mint írták, „a forintárfolyam ma jól láthatóan nem a gazdaságpolitikára reflektál”, hanem az IMF-tárgyalásokra. Elismerik, hogy január 18-ig ez a tendencia lesz meghatározó, akkor tartja ugyanis az IMF igazgatótanácsa azt az ülését, melynek napirendjén szerepel a Magyarországgal tárgyaló delegáció számára adandó mandátum.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. december. 19. 06:00

Magyar Péter: Lehet, hogy kamikaze kormány leszünk

<strong>Magyar Péter</strong> szerint a<strong> politika nem agysebészet, csak tisztességesen kell menedzselni az országot</strong>. <strong>Azt mondja, nincs benne bosszúvá</strong>gy, de hatalomra jutása esetén leváltaná azt az <strong>ezer-kétezer embert</strong>, akik foglyul ejtették az országot, a tolvajoktól pedig visszavenné, amit loptak. Úgy látja, Orbánnak egyre keményebb eszközökhöz kell nyúlnia csapata egyben tartásához, ezért durva másfél évre számít a 2026-os választásokig. HVG-portré.