Kína csak két tőzsdén engedi az aranykereskedést
Kína leállítja az aranytőzsdék létesítését és mindössze két sanghaji tőzsdepiacon engedélyezi az arannyal történő kereskedést.
A kínai központi bank, a közbiztonsági minisztérium és szabályozó hatóságok közös bejelentése szerint csak a sanghaji aranytőzsde és a sanghaji határidős tőzsde kap hivatalos felhatalmazást a nemesfémmel történő kereskedésre ezentúl. A többi, már meglevő aranytőzsdét most szigorú ellenőrzésnek vetik alá, tevékenysége megváltoztatására kényszerítik, vagy bezárják, a tulajdonosokat a rendőrség vizsgálja majd.
Az intézkedést a gomba módra szaporodó aranytőzsdék eddigi laza ellenőrzésével, a szabálytalan tevékenységek és a spekuláció elharapózásával indokolták.
Kína arany és ezüst iránti éhsége egyre nő, Peking törekszik a devizatartalékainak diverzifikálására és egyben igyekszik megteremteni a lehetőséget arra, hogy a lakosság befektetési célú aranyat és ezüstöt vásároljon.
Kínában mind a jegybank, mind a lakosság aranytartalékai jelentős lemaradásban vannak a világátlaghoz képest. A Bank of China aranykészlete a devizatartalékainak alig több mint 1 százalékát teszi csak ki, ami jóval alatta van a fejlett országok jegybanki aranytartalékának. A lakosság körében egy ideje kirobbant aranyláz pedig már meg is hozta a "gyümölcsét", az idei első negyedévben Kína először előzte meg Indiát, a befektetési arany eddigi legnagyobb vásárlóját a magánkereslet terén.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.