Két fokozattal rontani készül a magyar adósbesoroláson a Fitch hitelminősítő; a cég már értesítette a kormányt a küszöbön álló bejelentésről - értesült az Origo.
Ezzel a döntéssel a magyar osztályzat a Moody's november 24-ei döntése után már két hitelminősítőnél lenne a befektetésre nem ajánlott, úgynevezett bóvli kategóriában - írja az Origo.hu, amely úgy tudja, a Fitch hitelminősítő értesítette a magyar kormányt, hogy a cég BBB mínuszról két fokozattal, BB kategóriába minősíti le Magyarország adósságosztályzatát. A lap azt írja: nem világos, pontosan mikor várható, hogy a cég nyilvánosan is bejelenti a döntését, de lehetséges, hogy már szerdán, a budapesti tőzsdei zárás után megteszi ezt.
Pleschinger Gyula, a Nemzetgazdasági Minisztérium pénzügypolitikai államtitkára azonban a Reutersnek nyilatkozva azt mondta, a kormány nem tud a Fitch hitelminősítő intézet tervéről, miszerint le akarnák minősíteni Magyarországot akár egy, akár két fokozattal. Az Origo utóbb a Fitch vezető elemzője, Matteo Napolitano Bloombergnek adott nyilatkozatát idézve azt írja, a leminősítés "csak piaci pletyka". Hozzátette, az a szabály, hogy nem kommentálnak piaci pletykákat.
A Fitch napközben a közép-kelet-európai országcsoport 2012-es kilátásairól készített elemzését tette közzé, amely szerint Közép- és Kelet-Európa van kitéve "messze a legnagyobb mértékben" a globális felzárkózó piaci térségen belül az euróövezeti válság hatásainak. Magyarországgal kapcsolatban azt írta, hogy a kormány végtörlesztési lépése, amely "a bankok kárára" segíti az eladósodott háztartásokat devizaalapú hiteleik törlesztésében, "csak a legutóbbi a nem szokványos gazdaságpolitikai lépések sorában".
A Fitch Ratings szerint ez "szerencsétlen" dolog, mivel Magyarország - tekintettel a helyi államkötvénypiacon jelenlévő külföldi tulajdonosok arányára - továbbra is a negatív befektetői hangulatnak leginkább kitett országok egyike.
Kettőnél bóvliban?
Az újabb leminősítés a Fitch részéről azért különös, mert decemberben vezető elemzőjük valószínűtlennek nevezte, hogy az IMF-fel folytatott tárgyalásokat megelőzően változtatnának Magyarország adósságbesorolásán. Eddig a Nemzetközi Valutaalappal és az EU-val csak informális megbeszéléseket folytatott a magyar kormány, a hivatalos tárgyalások január közepén kezdődnek. Igaz, az IMF a múlt heti nem hivatalos budapesti egyeztetésekről idő előtt hazautazott a jegybanktörvény tervezetére hivatkozva, ami jelzésértékű lehet a hitelminősítők számára.
Ha a Fitch mégis megteszi a leminősítő lépést, az azt jelenti, hogy a három nagy hitelminősítő cég közül egyedül a Standard & Poor's tartja vállalhatónak, hogy a befektetők magyar állampapírt vásároljanak.
Az előző leminősítésre november 25-én került sor, akkor közölte a Moody's hitelminősítő, hogy az eddigi "Baa3"-ról egy fokozattal "Ba1"-re rontotta a magyar államkötvény-osztályzatot, és az új besorolásra is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben. A Moody's akkor azzal indokolta döntését, hogy növekszik a bizonytalanság azzal kapcsolatban, hogy Magyarország teljesíteni tudja-e a költségvetési konszolidáció és a közadósság-csökkentés középtávú célkitűzéseit, különös tekintettel a magyar gazdaság egyre korlátozottabb középtávú növekedési kilátásaira.
Még nem voltunk bóvliban a Fitchnél |
A Fitch Rating’s 1996 áprilisában adott először osztályzatot Magyarország hosszú lejáratú adósságára. Egyből a befektetésre ajánlott BBB+ besorolást kaptuk, amit 1997 júniusában a cég egy fokozattal felminősített A- osztályzatra. A következő egy fokozatú felminősítés A besorolásra 1998 júliusában következett, amit 2000 november végén újabb felminősítés követett A+ osztályzatra.
Ez volt eddigi legmagasabb minősítésünk a Fitchnél, ami egészen 2005 januárjáig tartott, amikor visszakaptuk az egy fokozattal rosszabb A osztályzatot. Ezt 2005 decemberében újabb leminősítés követte A- osztályzatra, majd 2008 november elején, amikor a Nemzetközi Valutaalap segítségét kellett kérnünk, hogy ne menjünk csődbe, visszakerültünk BBB+ besorolásba.
Tavaly december végén újabb egy fokozatot rontott a hitelminősítő, BBB adósosztályzatra, ami egy fokozattal van a befektetésre nem ajánlott kategória felett. Ha csak egy fokozattal rontanának az osztályzatunkon, még befektetésre ajánlott maradna a magyar állampapír BBB- osztályzattal. Az előzetes hírekben szereplő BB kategória már bóvlinak számít. |
Orbán már december elején megjósolta
Orbán Viktor már december elején is tudhatott a leminősítésről, legalábbis a Moody’s leminősítését követően az MR1-Kossuth Rádió 180 perc című műsorában azt mondta, úgy készül, hogy december közepe táján újabb "spekulációs támadás" lesz az ország ellen.
A december 2-i rádióinterjúban azt mondta, "ennek van szezonja", hol az egyik, hol a másik uniós tagállamot minősítik le, és "ez időnként bennünket is elér". Ráadásul ez mindig összekapcsolódik spekulációs támadásokkal, ami Magyarország esetében is így történt, ám a legutóbbi "komoly spekulációs támadást sikerült elhárítani" - fűzte hozzá, közölve ugyanakkor: úgy készül, hogy december közepe után néhány nappal lesz egy újabb, hasonló támadás.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.