Gazdaság MTI 2011. december. 14. 15:21

Három éve nem tett ilyet az OPEC

Az OPEC miniszteri értekezlete három év óta először mondott ki a szervezet egészére vonatkozó konkrét termelési felső határt - napi 30 millió hordót. Az értekezlet szerdán fejeződött be Bécsben.

Az előző, júniusi ülésen ugyan megerősítették a 24,8 millió hordó szervezeti szintű napi termelési kvótát, ami ezzel már két és fél éve nem változott hivatalosan, de a tényleges termelés már akkor is jóval meghaladta ezt.

Bonyolította a helyzetet a nyáron, hogy Szaúd-Arábia önként vállalta az OPEC-értekezlet után, hogy a belpolitikai események miatt a piacról kieső líbiai olajmennyiséget pótolja. Ezt több tagország, így Irán, Venezuela és Algéria is ellenezte, azt akarták ugyanis elérni, hogy a Líbia miatt csökkenő OPEC-termelés hatására emelkedjen a nyersanyag ára.

Az OPEC jelenlegi termelése a szakértők szerint napi 30 millió hordó körüli, és az olajkartell szerdán úgy döntött, hogy a szervezet egészére kötelezővé teszi ezt a szintet a következő hat hónapra. Országokra lebontva nem döntöttek kvótákról. Ugyanakkor arról határoztak, hogy amint nő a következő hat hónapban a líbiai olajtermelés, a tagországok visszafogják a termelésüket, szem előtt tartva a 30 millió hordós kvótát.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.