2011. december. 14. 20:07 MTI Utolsó frissítés: 2011. december. 14. 20:18 Gazdaság

A gyenge forint hasznos is lehet Kósa szerint

A kormány kiemelt feladata lesz, hogy növekedési terven keresztül forrásokkal támogassa a hazai piacra termelő kis- és középvállalkozások fejlesztési törekvéseit és elősegítse a szektor szereplőinek piacra lépését - mondta Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke szerdán a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Nyírbogáton.

A forint folyamatos gyengülése még mindig komoly problémát okoz, a devizahiteleseknek és a devizában eladósodott önkormányzatoknak drágul a havi törlesztése, az árfolyamváltozáson keresztül pedig növekszik az állam adóssága is - mondta Kósa Lajos a kormányzat országjárásának keretében egy zártkörű fórum előtt megtartott sajtótájékoztatón az ország gazdasági helyzetet elemezve.

Ebből a rossz gazdasági helyzetből és a szükségből kell erényt kovácsolnia a magyar gazdaságnak - szögezte le Kósa Lajos. Szerinte ennek egyik eszköze éppen a gyenge forint és az erős euró lehet: a gazdaság bizonyos ágazataiban ugyanis annyira megdrágult az import, hogy kevesebb külföldi termék érkezik az országba, az így keletkezett piaci résbe pedig az elképzelések szerint hazai cégek törhetnek be termékeikkel.

Ez a lépés a foglalkoztatást bővíti és a GDP növekedését segíti - mondta Kósa Lajos, hozzátéve, hogy ahhoz, hogy az ágazatok magukhoz térjenek, az államnak kell támogatást nyújtani a piacképesség érdekében fejlesztéseket indító vállalkozásoknak. Ehhez - a Matolcsy-féle növekedési terv szerint - nagyságrendileg 1000 milliárd forint tőkét lenne szükséges kihelyezni a vállalkozásokhoz.

A Fidesz alelnöke szerint a forráskihelyezés mellett le kell bontani a vállalkozások piacra lépését akadályozó adminisztratív-jogszabályi korlátokat. Ennek érdekében - folytatta - a jelenlegi mintegy 180 ezer jogszabály közül mintegy húszezret meg kellene szüntetni.

Kósa Lajos a költségvetés áttervezésével kapcsolatban úgy vélekedett, hogy a korrigált számok tarthatóak. A kormány a foglalkoztatás terén sokat vár a Start munkaprogram elindításától is, amelynek ennek segítségével 200-250 ezer embert bevonni a munkaerőpiacra. A sajtótájékoztató után zártkörű fórumon vett részt Debrecen polgármestere.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

zöldhasú
Hirdetés