Négymilliárd dollár tőkebefektetés volt Magyarországon
Az elmúlt több mint 20 év alatt 420 tranzakcióban közel négymilliárd dollár kockázati- és magántőkét fektettek be Magyarországon.
Az elmúlt több mint 20 év alatt 420 tranzakcióban közel négymilliárd dollár kockázati- és magántőkét fektettek be Magyarországon, s eddig 900 millió dollár értékben zártak le befektetéseket - ismerteti a Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület (HVCA - Hungarian Venture Capital and Private Equity Association) a fennállásának 20. évfordulója alkalmából készült felmérést.
Csütörtöki közleményük beszámol arról, hogy 1989 és 2010 között 126, a magyar piacon aktív alapot vizsgált az egyesület. Ezek folyó áron számolva több mint 20 milliárd dollár tőkét kezeltek, amiből a magyarországi vállalkozásokba 420 tranzakció keretében 3,7 milliárd dollárt fektettek. Ez 1990 óta az összes külföldi tőkebefektetés hat százalékát teszi ki. A megvizsgált 180 kiszállás (exit) könyv szerinti értéke pedig megközelítette a 900 millió dollárt.
A kockázati és magántőke befektetés magas kockázattal járó olyan befektetés, amikor a befektetők tőzsdén nem jegyzett vállalatokba rövid távra - leggyakrabban 3-7 évre - tulajdonossá válnak azzal a céllal, hogy tulajdonrészük értékesítéskor (exit) magas hozamot érjenek el.
Bethlen Miklós, a HVCA elnöke a közleményben kifejtette: "az elmúlt húsz évben kifejezetten javult a magyarországi vállalkozások kockázati- és magántőkéhez jutási lehetősége és ez a tendencia várhatóan folytatódik. A kockázati- és magántőke igen hatékony lehet a pénzügyi válság hatására kialakult forráshiányos helyzet kezelésében és a gazdasági élet fellendítésében" - tette hozzá.
Karsai Judit, a HVCA statisztikai bizottságának elnöke a magyar kockázati- és magántőke piac kilátásairól a közlemény szerint úgy vélekedett, hogy "a potenciális befektetők szemében az ország kisebb mérete, nagyfokú eladósodottsága, a privatizációs lehetőségek kimerülése, a belföldi kereslet lassú növekedése, a Budapesti Értéktőzsde alacsony likviditása és a gazdaságpolitika terén érzékelt bizonytalanság egyaránt kedvezőtlen jelenség. Ugyanakkor az exportpiacok fellendülése és a gazdasági növekedés felgyorsulása a magyarországi kockázati- és magántőke befektetések számára is újabb lendületet adhat."
A magyarországi kockázati- és magántőke piac jelentőségét mutatja, hogy a magyar székhelyű vállalatokba történt kockázati- és magántőke befektetések értékének GDP-hez viszonyított éves aránya alapján Magyarország Európában 2006-ban az ötödik, 2007-ben a kilencedik, 2008-ban a hatodik, míg 2009-ben a tízedik helyet foglalta el.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.