Tizenöt eurózónatagot vett negatív megfigyelés alá az S&P. A világ legnagyobb hitelminősítője belengette, hogy Németország és Franciaország akár el is veszítheti az AAA-s besorolását. A Spiegel nem érti miért most volt erre szükség, a Wall Street Journal és a Financial Times viszont a német-francia tesze-toszaságot kritizálja.
Negatív kihatású - vagyis viszonylag rövid időn belüli leminősítés lehetőségére utaló - megfigyelés alá vette tizenöt euróövezeti tagállam, köztük a lehetséges legjobb, AAA besorolású Németország és Franciaország hosszú távú szuverén adósosztályzatait hétfő este a Standard & Poor's. A hitelminősítő az amerikai tőzsdezárások után azt közölte, úgy véli, "a rendszerszintű stressz" az euróövetezben úgy megerősödött az elmúlt hetekben, hogy az a valutaunió egészének adósmegítélésére lefelé ható nyomást gyakorol. A világ legnagyobb hitelminősítője azt is kilátásba helyezte, hogy Németország és Franciaország legjobb, AAA-s besorolását is megfigyelés alá vonta.
Ha pedig a cég illetékes országbesorolási részlegei úgy döntenek, hogy indokolt, akkor Németország, Belgium, Hollandia, Ausztria, Finnország és Luxemburg osztályzatai legfeljebb egy fokozattal, a többi eurótagállam államadós-besorolásai pedig legfeljebb két fokozattal rontani fogják. Ezzel a valutaunióban nem maradna egyetlen AAA adósosztályzatú tagállam sem.
Korábban jobb lett volna
Sarkadi Szabó Kornél, a Cashline elemzője úgy látja, hogy az EU-nak küldött amerikai hitelminősítői jelzés arról szól, hogy mindenkinek ki kell vennie a részét az euróválság megoldásából, azoknak az államoknak is módosítani kell az elkövetkező időszakra vonatkozó kilátásaika, amelyek eddig költségtakarékosabban működtek. Az elemző szerint a most bejelentett megfigyelés egyébként legfeljebb néhány napig lesz hatással a piacokra.
Az S&P jelzését nyilvánvalóan úgy is lehet értelmezni mint egy figyelmeztetést a pénteki Eu-csúcs előtt, mert abban, hogy jogos volt a bejelentés, a piacon nincs vita. Legfeljebb abban, hogy lehetett volna korábban is. Egyelőre az egésznek komolyabb hatása nincs, csak annyi, hogy figyelmezteti az Európai Uniót, hogy a piacok többet várnak az eddigieknél - mondta Sarkadi Szabó kornél.
Pápa Levente, az OTP deviza és kamat stratégája szerint viszont éppen az időzítés az, ami nem a legszerencsésebb. Mert bár a pénzügyi szakember is úgy látja, hogy az S&P kétségtelenül az EU-csúcsnak szánta a figylemeztetést, de a hitelminősítőnél korábban az ilyen indexeléseket mindig leminősítés is követte.
Márpedig, ha Németország és Franciaország AAA-s besorolása akár csak AA-ra is változik, az sokkal nagyobb problémákat okozhat az EU-nak a jelenleginél is - mondta Pápa Levente. Úgy véli, a két ország akkor is az euróválság kezelésének motorja, ha adott esetben működhetne jobban is. Az S&P üzenete egyértelmű: az EU-nak át kell lépnie a saját árnyékát, és drasztikusabb döntéseket kell hoznia.
Az OTP stratégája szerint azonban az is kiderült, hogy az EU-vezetői nem örültek a hitelminősítő nyomásgyakorlásának, és ebből Pápa Levente szerint az is következhet, hogy Európából el fogják zavarni ezeket a hitelminősítőket.
Nemzetközi sajtóvisszhang
A Spiegel kiemelte Francois Baroin francia pénzügyminisztert, aki szerint az országnak nincs szüksége harmadik takarékossági tervre, bármilyen tovább óvintézkedésre, például, hogy pénzt pumpáljanak a bankokba. Finnországban is úgy vélik, hogy nincs veszélyben a bankszektor. A finn pénzügyminisztérium úgy véli, a pénzintézetek viszonylag jó állapotban vannak és nincs szükség a kormány közbeavatkozására.
A Wall Street Journal bírálta Németország és Franciaország külön egyezségét, mert a piacok pozitív reagálása ellenére nem úgy tűnik, mintha átfogó megoldást találtak volna az eurozóna válságára. A WSJ szerint lehet, hogy csak arról van szó: a piacok egyszerűen örülnek annak, hogy Merkel és Sarkozy álláspontja végre közeledik egymáshoz.
„Többé nem lehet azt mondani, hogy az euroövezetnek van kockázatmentes része”, írja a Financial Times, de leszögezi: a figyelmeztetés ugyan kellemetlen lehet az érintett országoknak, de nem kell fenyegetésként kezelni. Főleg, hogy az AA fokozatra való leminősítés esetén is még mindig az állampapírok számítanak a legmegbízhatóbb befektetésnek.
Hasonló véleményen volt az ausztrál Business Spectator nevű üzleti lap is. Szerintük csak az eddig is nyilvánvaló tényeket erősítette meg az S&P. Ráadásul a mostani bejelentés segíthet abban, hogy a legmagasabb minősítésű országok erősebben összpontosítsanak a pénteki EU-csúcsra.
A német tőzsdei lap, a Börsen-Zeitung is szkeptikus. Mint írják: a Merkel és Sarkozy találkozó ugyan reménykeltő volt, de semmi több. Egy sor kérdés még nyitva maradt; például, hogy mi lesz Franciaországgal és a szilárdnak nem mondható francia gazdasággal. Illetve, hogy a német-francia páros hogyan tudná rábírni a többi országot a szerződésmódosításra. Emellett a befektetők jó részét hidegen hagyja az EU-csúcs konkrét tartalma, inkább politikai jelzésként tekint rá.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.