Elírási hiba miatt korábban lépett hatályba több adószabály
Kötőjel helyett vessző került a köztársasági elnök által kihirdetett, a november 29-i Magyar Közlönyben megjelent adótörvénybe. Az elírás azt eredményezheti, hogy többek között a baleseti adó és a megemelt chipsadó nem január elsejétől, hanem mától léptek életbe.
Hiba csúszott az adótörvények kihirdetésébe, ami azt okozza, hogy több adóra, így a baleseti adóra és a megemelt chipsadóra vonatkozó szabályok nem január elsejátől, hanem november 30-án nulla órától léptek életbe. A hibát az MSZP és az LMP is észrevette, utóbbi párt már be is nyújtotta a hiba kijavítására vonatkozó törvényjavaslatát (pdf).
A gond abból adódik, hogy a parlament által elfogadott törvényben a 154. paragrafus 3. bekezdését a 196. paragrafussal kötőjel köti össze, a november 29-i Magyar Közlönyben megjelenő szövegben viszont egy vessző választja el a két paragrafust. Az LMP-s Vágó Gábor szerint ez azt jelenti, hogy január 1-je helyett már november 30-án, szerdán életbe lépett több adószabály, köztük a baleseti adóra és a chipsadóra vonatkozók. Vágó így két másik képviselőtársával együtt olyan javaslatot nyújtott be a parlamentnek, amelynek alapján, a parlament eredeti döntésének megfelelően, január 1-jére tolnák ki az életbe léptetések kezdetét.
Az MSZP közleményében úgy fogalmazott, hogy Schmitt Pál köztársasági elnök példátlan módon megváltoztatta az Országgyűlés döntését, átvette a törvényalkotó szerepkörét. A párt ezért felszólítja az államfőt, hogy "tartsa tiszteletben az Országgyűlés döntését, az alkotmányos rendszert, és ne nehezítse idő előtt a magyar emberek, vállalkozások életét!"
Kérdés, hogy az elírás mit okozhat a vállalkozások életében. Szabály szerint ugyanis az adóváltozásokat a törvény megalkotásától számított 30. nap után lehet életbe léptetni. Így ha egy másik napon hirdetik ki az eredetileg elfogadott jogszabályt a Magyar Közlönyben, akkor január elsejétől nem léphet hatályba az egész adócsomag.
Az üggyel kapcsolatban megkerestük a Magyar Közlöny kiadásáért felelős Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumot is. Választ egyelőre nem kaptunk.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.