Már csak a kamatemelés mértéke kérdéses - véli Orosz Dániel, az AXA csoport Magyarország stratégiai elemzési igazgatója a Moody's leminősítése után.
"Legutoljára a 2009. február-május közötti időszakban indikált a piac hasonlóan hosszú ideig és a jelenlegihez mérhető nagyságrendű kamatemelést, anélkül, hogy a jegybank ténylegesen szigorított volna a monetáris feltételeken. Visszatekintve jól látható, hogy akkor azért nem volt szükség további szigorításra, mivel a Lehman-összeomlás után a fejlett piaci országok üzleti ciklusai pont abban az időszakban rugaszkodtak el mélypontjukról, épp úgy, ahogy a tőzsdéken is a március jelentette a fordulópontot" - emlékeztet Orosz Dániel, az AXA csoport Magyarország stratégiai elemzési igazgatója a Moody's leminősítésére reagálva közleményében.
Orosz szerint nem kizárt, de egyelőre erősen kérdéses, hogy az eurózóna adósságkrízisében a következő napokban vagy hetekben bekövetkezhet-e 2009. márciusihoz hasonló, meghatározó trendforduló. Amennyiben nem történik rövid távon határozott javulás a nemzetközi hangulatban, úgy inkább már csak a kamatemelés mértéke az, ami kérdéses, maga a tény, hogy emelésre van szükség, nem - véli a stratégiai igazgató.
"A fokozódó kamatvárakozásokat csak rövid ideig tudta mérsékelni az a fejlemény, hogy Magyarország a Nemzetközi Valutaalaphoz fordult egy új megállapodás megkötése érdekében. Ugyanis a Moody’s alig egy héttel az IMF-bejelentés után bóvli kategóriába rontotta hazánk besorolását. Ráadásul a negatív kilátások azt jelzik, hogy amennyiben nem haladnak majd az ütemterv szerint a következő évben felpörgő, grandiózus fiskális kiigazítások, akár további leminősítés sem elképzelhetetlen" - olvasható az AXA elemzésében.
"A Moody’s ugyanakkor elismeri, hogy Magyarország elkötelezett az adósságállomány leépítésében, de a hitelminősítő számára a középtávon oda vezető út nem rajzolódik ki kristálytisztán. A legkomolyabb aggodalomra azonban az adhat okot, hogy a Moody’s szerint az IMF-megállapodás megkötése ugyan megkönnyítené az azonnali finanszírozási nehézségeket, de Magyarország adósságszerkezete továbbra is sérülékeny maradna a külső sokkokkal szemben, így az IMF-szerződés tető alá hozása nem feltétlenül indokolná a besorolás automatikus javulását" - áll az elemzésben.
Orosz szerint év végére 7 százalék lehet az alapkamat. "A Moody’s-leminősítés azonnali piaci hatása már magában is markánsnak tekinthető, lévén, hogy péntek reggel az euró a forinttal szemben újra 317 felett is járt, a 10 éves állampapírhozamok pedig alulról súrolták a kétszámjegyű tartományt" - írja.
"Ugyanakkor sokkal fontosabb, hogy a leminősítés csírájában fojtotta el a magyar pénzügyi eszközök értékeltségében kibontakozni látszó kedvező fordulatot, amit az elmúlt napokban még az IMF-hez való közeledés idézett elő. Nem beszélve arról, hogy a leminősítés egy csapásra, újra az esélyes forgatókönyvek közé rántotta vissza, azt az eshetőséget, miszerint az MNB – a helyzet eszkalálódása esetén – egy egyszeri, akár 2,5-3,0 százalékpontos emelés végrehajtására kényszerülhet" - véli Orosz.
Orosz szerint ez a lehetőség már csak azért sem tűnik olyan elképzelhetetlennek, mivel fél éven belül, már így is több mint 1,5 százalékpontos emelést áraz a piac. Mindezek alapján az MNB november 29-i ülésén előreláthatólag minimum 50 bázisponttal emelheti meg az alapkamatot, amit egy hasonló lépés követhet decemberben, így év végére a 7 százalékos tartományba emelkedhet az iránymutató ráta - áll az elemzésben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.