Munkabeszüntetések sorozatáról érkeznek hírek Kína elsősorban déli, keleti részéből, és megfigyelők úgy vélik: a hagyományosan exportra termelő vállalatok dolgozói közül egyre többen fognak a tiltakozás ezen formájával élni jövedelmük csökkenése vagy állásuk elvesztése miatt.
A megrendelések látványos visszaesése a termelés visszafogását hozta magával a hagyományosan exportra termelő elsősorban dél- és kelet-kínai vállalatokban. Ez azt jelenti, hogy csökken a munkások foglalkoztatása, kevesebb a kifizethető túlóradíj, és marad számukra a csekély alapbér.
Más - nyilvánosságot kapott - esetekben a tulajdonos forgótőke hiányában egyszerűen képtelenné válik a termelés finanszírozására, és nem fizet sem a beszállítóinak, sem az alkalmazottainak. Az alapbér többnyire rendkívül alacsony, egy elektrotechnikai üzemben például havi 1500 jüan, vagyis átszámítva körülbelül 54 ezer forint körül van, ami a túlórákkal emelkedik 2500-ra, azaz nagyjából 100 ezer forintra.
Múlt héten több mint tízezer munkás sztrájkolt a dél-kínai Sencsenben és Tungkuanban, míg legutóbb, kedden szintén Sencsen városában egy tajvani számítógépgyárban állították le a gépsorokat. Van olyan is, ahol az új munkarend miatt, másutt a teljesíthetetlen normák miatt folyamodnak sztrájkhoz az emberek.
A múlt héten Kuangtung tartomány kormányzója közölte, hogy a tartomány exportja októberben 9 százalékkal csökkent az előző hónaphoz viszonyítva. A kilátások elsősorban a legnagyobb felvevőpiacon, az Európai Unióban lévő válság miatt rendkívül rosszak.
Tungkuanban körülbelül 7 ezer ember fejezte ki elégedetlenségét amiatt, hogy egy tajvani tulajdonú gyárban, amely egyébként a Nike és az Adidas számára is dolgozik, levették a túlóradíjat és úgy döntöttek, hogy egyes munkákat Kína szegényebb belső vidékeire, illetve Vietnámba visznek. A dolgozókat beterelték ugyan az üzembe, de ők nem indították el a gépeket. Közben a helyi kormányzat részvételével a felek között megindultak a tárgyalások.
A nyomás a szakemberek szerint kétirányú: csökken a kereslet, és megjelentek a közép- és nyugat-kínai vándormunkások a piacon, akik hajlandók kevesebbért is robotolni. Az egyre bizonytalanabb közhangulatban a profitjukat vesztő vállalkozások először a kiszolgáltatott munkásokon spórolva próbálnak a költségeiken csökkenteni. Ennek - a sztrájkok mellett - nem ritkán rendőrségi összecsapásokkal tarkított utcai demonstrációk a következményei.
A helyzetre - minden jel szerint - a korábban kiadott és újra hangoztatott jelszavak, mint a "minőség, költséghatékonyság, megújulás, termelési szerkezet váltás, márkanév" nem fognak megoldást hozni, így a kínai belpolitikában újszerű módon megjelenítették a "békés, ésszerű demonstrációk" helyi kormányzatok által biztosított lehetőségét.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.