2011. november. 23. 11:19 MTI Utolsó frissítés: 2011. november. 23. 11:21 Gazdaság

Nem gond Svédországnak, ha gazdaságösztönzésre kell költenie

Az egészséges államháztartással rendelkező európai államoknak fel kell készülniük sürgős költségvetési gazdaságösztönzésre, ha a kontinens jelentős recesszióba esik - idézte Anders Borg svéd pénzügyminisztert a Financial Times internetes kiadása.

Az írás szerint Borg elmondta: ha recesszióba esik a gazdaság és csökken a foglalkoztatottság, akkor "hajlandóak lennénk ösztönző intézkedéseket hozni, mivel anélkül tehetjük ezt, hogy komolyabb költségvetési gondok jelentkeznének".

A pénzügyminiszter ugyanakkor figyelmeztetett: az ilyen lépésekre képes országoknak, mint amilyen Svédország és Németország, óvatosan kell cselekedniük, ha a növekedés csupán lassabb periódusában van, mivel el kell kerülniük az újabb kötvénypiaci feszültségeket.

Az euróövezeti adósságválsággal kapcsolatosan kijelentette: azt nem lehet gyorsan megoldani. Az egyes országokban jelentkező versenyképességi hátrányt még mindig orvosolni kell és további intézkedések szükségesek a bankrendszer megerősítésére – tette hozzá.

Elmondta: a válság elterjedésének megfékezését célzó tűzfalnak "az euróövezeti államok közötti költségvetési szolidaritáson" kell alapulnia, de nem szabad kizárni az Európai Központi Bank szerepvállalását sem. Borg szerint el lehet kerülni a 2009-hez hasonló mértékű visszaesést: "véleményem szerint még nagyon messze vagyunk azoktól a sötét kilátásoktól".

Éves összehasonlításban 4,9 százalékkal nőtt a svéd gazdaság a második negyedévben. A harmadik negyedéves adatot november 29-én közli a svéd statisztikai hivatal.

A svéd költségvetés 2010-ben 0,2 százalékos GDP-arányos többlettel zárt. Az Európai Bizottság 0,9 százalékos szufficitet vár 2011-re. Ennek megfelelően a svéd GDP-arányos államadósság a tavalyi 39,7 százalékról 36,3 százalékra csökkenhet 2011-ben.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Arató László (EUrologus) 2024. december. 02. 09:36

Sok jóra nem számíthat a magyar kormány az új Európai Bizottságtól

A régi lendülettel veszi elő a magyar ügyeket a decemberben hivatalba lépő testület A pénzbefagyasztásokkal kapcsolatos eljárások szigorodnak és bővülnek, nem lesz változás az EU migrációs, vagy zöldpolitikájában, és továbbra is napirenden marad a szerződésmódosítások ügye, amely többek között a vétójog eltörlését tartalmazza. Közben a kormány politikai súlya látványosan csökken.