Gazdaság hvg.hu 2011. november. 18. 18:54

IMF-ügy: az S&P nem kommentálja a kormány tervét

A Standard and Poor's nem kommentálja a magyar kormány bejelentését, hogy az IMF-hez fordul - közölte a hitelminősítő a hvg.hu-val.

A Standard and Poor's (S&P) nem kommentálja a magyar kormány bejelentését, mely szerint megkezdte a tárgyalásokat a Nemzetközi Valutaalappal egy új megállapodásról - közölte a hvg.hu-val Mark Tierney, az S&P európai kommunikációs igazgatója arra a kérdésre, lehetséges-e hogy az új IMF-megállapodás terve pozitív hatással lesz Magyarország megítélésére az S&P-nél.

Emellett azt is megkérdeztük, Magyarország november 12-i negatív megfigyelés alá kerülését mikor követheti az adósbesorolásunkról szóló döntés. Mint ismert az S&P-nél (hasonlóan a Fitch Ratings és a Moody’s magyar osztályzatához) a befektetési sáv legalján (BBB-) van a magyar állam adósbesorolása. Ez azt jelenti, hogy ha az S&P leminősít minket, a befektetésre nem ajánlott, bóvli kategóriába kerülünk.

Emiatt újabb jelentős eladói nyomás alá kerülhet a forint, a tőzsde és az állampapírpiac, ami komoly fenyegetés, tekintve, hogy az utóbbi hetekben a forint újabb történelmi mélypontra gyengült az euróval szemben, a tőzsde jelentős lejtmeneteket produkált, és három állampapíraukciónk befuccsolt az elmúlt hónapokban. További nyomás nehezedhet Magyarországra amiatt is, hogy a befektetésre nem ajánlott kategória több befektetőt arra fog kényszeríteni, automatikusan adják el a magyar pénzügyi befektetéseiket, ha az ügyfeleiknek kínált befektetési politikájuk tiltja, hogy spekulatív osztályzatú eszközöket tartsanak.

AP

Mit nem mondott az S&P?

Az S&P hallgatásából nehéz következtetéseket levonni arra vonatkozóan, hogyan dönt végül a hitelminősítő a magyar adósbesorolásról. Ez értékelhető úgy, hogy a hitelminősítő kivárja, hogyan alakulnak a tárgyalások az IMF-fel, de úgy is, hogy az S&P-t nem fogja befolyásolni a kormány kommunikációja, és ettől függetlenül dönt az adósbesorolásról (vagyis ebben az esetben nem válik be a kormány csele, ha az IMF-hez fordulás bejelentése egy utolsó, kétségbeesett kísérlet a leminősítés elkerülésére).

Az S&P hallgatását árnyalja az is, hogy a Fitch Ratings kommentálta az IMF-tárgyalás bejelentését. A Fitch szerint kedvező fejlemény lenne a megállapodás egy új IMF-programról, amely csökkenthetné a magyar államadós-besorolásra nehezedő, lefelé ható nyomást, ám a megállapodás "még messze van", Magyarország pedig kihívásokkal teli pénzügyi-gazdasági kilátásokkal kénytelen szembenézni, és továbbra is jelentősek a lefelé mutató kockázatok.

Kár, hogy jelenleg a Fitch a kevésbé veszélyes Magyarországra: bár ott is a befektetési kategória legalján vagyunk, rövid időn belüli leminősítésre utaló negatív megfigyelés alatt csak az S&P-nél vagyunk.

A Standard & Poor's csütörtök esti londoni közleményében utalást tett arra, hogy a magyar osztályzatról szóló döntésével valószínűleg megvárja az IMF-EU-tárgyalások kimenetelét.

zöldhasú
Hirdetés