Kedvező fejlemény lenne a megállapodás egy új IMF-programról, amely csökkenthetné a magyar államadós-besorolásra nehezedő, lefelé ható nyomást, ám a megállapodás "még messze van", és Magyarország kihívásokkal teli pénzügyi-gazdasági kilátásokkal kénytelen szembenézni – derül ki a Fitch Ratings pénteki londoni értékeléséből, amely szerint továbbra is jelentősek a lefelé mutató kockázatok.
A legnagyobb európai hitelminősítő Londonban ismertetett állásfoglalása szerint egy új IMF-program erősíthetné a piaci bizalmat, emellett átláthatóbbá és következetesebbé tehetné a gazdaságpolitikai döntéshozatalt.
A cég pénteki elemzésben felidézi, hogy múlt héten az addigi stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra módosította a "BBB mínusz" szintű magyar szuverén adósbesorolás kilátását - egyben megerősítve az osztályzatot -, a külső növekedési és finanszírozási környezet meredek romlásával indokolva a kilátásrontást.
A Fitch Ratings pénteki helyzetértékelése szerint emellett egyes költségvetési intézkedések, valamint a devizaalapú jelzáloghitelek piaci árfolyam alatti visszafizetésének lehetősége "ártott a külföldi befektetői bizalomnak", a forint meredek gyengülése az euróval és a svájci frankkal szemben pedig fokozta a közszféra és a magánszektor törlesztési terheit egyaránt.
Jóllehet egy IMF-programmal "hozzá lehetne kezdeni" ezen problémák némelyikének kezeléséhez, egyes kérdésekben - különösen a bankszektorral kapcsolatos politikában - azonban nehéz lesz egyezségre jutni - vélekedtek a pénteki állásfoglalásban a Fitch Ratings londoni elemzői. A cég szerint bármilyen IMF-programhoz szigorú feltételrendszer is társulna, és így csökkenne a kormány független pénzügyi-gazdasági mozgástere.
A Fitch szerint a magyar gazdaság kilátásai továbbra is gyengék, mivel a költségvetési szigorítás és a magánszektorban zajló adósságleépítés nyomást gyakorol a hazai keresletre, és a fő nyugat-európai kereskedelmi partnerországok növekedési kilátásai is romlanak, miközben finanszírozási feszültségeik növekszenek.
Ha sikerül is megállapodást elérni az IMF-fel, a potenciális "reformfáradtság", az eddigi "kiszámíthatatlan gazdaságpolitikai döntéshozatal", valamint "a nemzeti függetlenség érvényesítésének vágya" megnehezítheti az IMF-program betartását - vélekedtek pénteki elemzésükben a Fitch Ratings londoni elemzői.
A hitelminősítő szerint az is bizonytalan egyelőre, hogy a program milyen formát ölthet. A cég felidézi, hogy a nemzetgazdasági minisztérium előző napi közleménye olyan "új típusú együttműködést" említett, amely az államadósság emelése nélkül szolgálna biztosítási szerződésként; a Fitch szakértői szerint ebből elővigyázatossági programra lehet következtetni.
A hitelminősítő szerint ugyanakkor úgy tűnt, a bejelentés "újdonság volt az IMF számára", és a kezdeményezés a "jelek szerint a Magyar Nemzeti Bankot is váratlanul érte".
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.