Kutatóközpont terveznek az új vépi biogázüzemhez
Új biogázüzemet építettek 1,8 milliárd forintos beruházással a Vas megyei Vépen. A költségek 35 százalékát a Gazdasági Operatív Program pályázatán elnyert támogatásból finanszírozták.
A vépi székhelyű FIBAG Biogas Kft. üzeme mellett egy Megújuló Energia Kutató Központ létrehozását tervezi, amely újabb biogázüzemek felépítéséhez adna szakmai segítséget - mondta Mario Müller, a FIBAG Kft. ügyvezető igazgatója.
A biogázüzem felépítésével 16 új munkahelyet teremtettek, ebből 12 diplomás munkahely, sőt két munkakör betöltése PhD végzettséget igénylő kutatói státusz.
A projektnek szolgálnia kell az alapkutatást, de lesznek benne olyan alkalmazott kutatási elemek is, amelyek esetében elengedhetetlen az üzemi méretű környezet - közölte.
Mario Müller hangsúlyozta: üzemükben hulladékból termelnek biogázt, amiből villamos energiát állítanak elő, az eljárás közben keletkező hőt pedig az üzem működésénél hasznosítják újra.
Az Ausztriában működő majdnem 300 biogáz üzemnek csak tíz százalékát működtetik különböző helyekről származó szerves hulladék anyagokkal, kilencven százalékuk esetében a fő alapanyag valamely mezőgazdasági főtermék, amely jelentős területet von el az élelmiszertermeléstől.
Az üzemek elenyésző része működik más mezőgazdasági melléktermékekkel, vagy egyéb hulladékkal. A jelenleg alkalmazott biogáz technológiákban nem érvényesül jól a technológia igazítása az alapanyagokhoz, a technológiák nem elég rugalmasak, ezért kell más utakat, más technológiákat keresni - fűzte hozzá előadásában a szakember.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.