A Fidesz szóvivője szerint valótlanságot állít és riogat a nyugdíjak, a nyugdíjrendszer átalakítása ügyében az MSZP. Azzal kapcsolatban, hogy a szocialisták biztosra veszik a svéd nyugdíjmodell bevezetését, Selmeczi Gabriella szerdai sajtótájékoztatóján azt mondta: nincs a kormány vagy a Ház asztalán svéd nyugdíjrendszerről szóló tervezet.
Korózs Lajos, az MSZP szakpolitikusa szerdán azt mondta, pártja számítása szerint a svéd modell bevezetése az ellátások nagyjából 20 százalékos csökkenéséhez vezetne.
Selmeczi Gabriella az MSZP elnökségi tagjának szavaira úgy reagált: mivel a baloldal politikusai nem tudnak érdemben részt venni a szakmai munkában, újra rémhíreket terjesztenek. Mint mondta, nem érti, miért éppen most pattant ki az MSZP fejéből az, hogy a Fidesz-kormány svéd nyugdíjmodellel jönne elő.
"És azt sem értem, hogy ha egyébként ez így lenne, akkor miért baj ez. Én a magam részéről szeretnék majd egyszer svéd nyugdíjas lenni" - tette hozzá, hangsúlyozva: semmiféle előterjesztés nincs a kormány, a parlament asztalán, amely svéd nyugdíjrendszerről szólna, de "megjegyzem magánemberként, hogy sajnos, mert szerintem Magyarországon az idős társadalom és a nyugdíjas-társadalom boldog lenne, ha svéd nyugdíjakban részesülhetne".
A Fidesz szóvivője szerint nagy zűrzavar van az MSZP háza táján, és nagyon nagy zűrzavar, káosz van a szocialista fejekben. Mint fogalmazott, az a Korózs Lajos terjeszt rémhíreket, akit a választók méltatlannak tartottak az országgyűlési képviselőségre, aki nem aggódott, amikor az MSZP-SZDSZ-kormány úgy adta át a nyugdíjkasszát, hogy "minden harmadik nyugdíjforint hiányzott" belőle. "Tehát ha tavaly, az év közepén nem indítjuk el nagyon sürgősen a nyugdíjvédelmi programot, akkor nem lett volna miből kifizetni a nyugdíjakat" - mondta.
Nyugdíjügyben a tény az - folytatta -, hogy január 1-jével 4,2 százalékkal emelkednek a nyugdíjak, ezt megelőzően, még idén novemberben pedig egyösszegű, 6 százalékos kiegészítést kapnak a nyugdíjasok. A Fidesz szövetséget kötött a nyugdíjasokkal, hogy a nehéz gazdasági körülmények ellenére is értékállóak maradnak a nyugdíjak - fűzte hozzá Selmeczi Gabriella, megjegyezve, hogy több szomszédos országban nemhogy nem őrzik meg a nyugdíjak vásárlóértékét, hanem nominálisan csökkentik.
Korózs Lajos azt mondta, a kormány célja, hogy a nyugdíjakat csak az e célra befizetett járulékokból fedezzék, ez pedig a svéd modell alapja. Ennek jellegzetessége - tette hozzá -, hogy a nyugdíjak nem tervezhetők, mértékük csak a nyugdíjba vonuláskor derül ki. Korózs Lajos kitért arra is, hogy a korhatár alatti nyugdíjak megszüntetésével a jelenlegi hárommillióról 1,7 millióra csökken a nyugdíjasok száma, és bár a nagy többség továbbra is kap majd valamilyen ellátást, azokra már nem terjed ki a nyugdíjak alkotmányos védelme.
* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?
A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.