Kapunk-e piros pontot az Európai Bizottságtól?
Az Európai Bizottság csütörtökön teszi közzé friss gazdasági prognózisait, többek között Magyarországról is.
A Portfolio.hu brüsszeli forrásokból úgy értesült, hogy az eurózónán kívüli EU-tagok esetében az Európai Bizottság az egyik legjelentősebb kockázati tényezőnek a magyar devizahitelesek problémáit (a forint gyengülése miatt megemelkedett törlesztőrészleteket) tartja - írja a lap. Kedden olyan lapértesülések láttak napvilágot, hogy az EB rosszabb növekedési prognózist közölhet jövőre annál, mint amit a kormány vár.
Az Európai Bizottság azonban csak az első a sorban. A következő hetekben megszólalhatnak ugyanis a Nemzetközi Valutaalap részéről is, miután az IMF szakértői szerdán kezdték meg Budapesten két héten át tartó felülvizsgálatukat.
Közben - ahogyan azt a szerdai forintpiaci reakciók is mutatják - a befektetők már nagyon várják a nemzetközi hitelminősítők (elsősorban az S&P és a Moody's) bejelentéseit arról, hogy miként döntenek Magyarország adósbesorolásáról. Az elmúlt napokban sokan elkönyvelték már, hogy bóvliba vágják vissza az ország hitelminősítését.
A Merrill Lynch londoni stratégái minapi elemzésükben úgy fogalmaztak, hogy a kormány legutóbb ismertetett költségvetési intézkedései és a kormányzati kommunikáció puhulása a devizahitelesek megmentését illetően esetleg megvédhetik Magyarországot a leminősítés ellen.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.