Gazdaság MTI/hvg.hu 2011. november. 09. 10:30

Fenntartja a magyar bankkockázati besorolást az S&P

Fenntartotta a magyar bankszektorra érvényes eddigi országkockázati besorolását szerdai értékelésében a Standard & Poor's, amely szerint a magyar politikai környezet stabil, ám a bankrendszerrel kapcsolatban az utóbbi időben születtek "váratlan" és egyes esetekben "hátrányos" politikai döntések.

Az elemzők szerint nem túl kedvezőek a gazdasági kilátások és a gazdaság hitelkockázata nagyon magas. 2008 óta rendkívül eladósodtak a háztartások, főleg azért mert a lakossági devizahitelek 60 százaléka svájci frankos. Ez a bankokat is kilendítette az egyensúlyukból. Az ország intézményi keretrendszerének működése sem veszélytelen, a rendszerszintű finanszírozás pedig még ennél is rizikósabb.

Magyarország gazdasága viszonylag fejlett, az exporttal együtt több lábon áll és képzett a munkaerő, derül ki az elemzésből. Ugyanakkor ha a világgazdaság vagy a legfontosabb partnerre, Németországgal folytatott kereskedelem lelassul, akkor az rossz hatással lehet az országra. A politikai környezet stabilnak mondható, az S&P úgy látja, hogy a kormány támogatja a kereskedelmi bankokat.

A világ legnagyobb hitelminősítő csoportja több mint két éve a 7-es csoportban tartja nyilván a magyar bankszektor országkockázati megítélését (Banking Industry Country Risk Assessment - BICRA). Ebbe a csoportba tartozik még Bulgária, Oroszország, Litvánia és Marokkó is.

Az S&P által az egyes nemzeti bankszektorokra kidolgozott országkockázati osztályzati rendszer nem azonos a bankokra, illetve a szuverén adósokra érvényben tartott adós-, illetve betétkockázati besorolásokkal. A BICRA-mutató az adott országok pénzügyi szektorainak egészét érintő, általános, a nemzetgazdaságra is kiható és onnan eredő kockázati tényezőket méri; a legjobb osztályzat az 1-es, a legrosszabb a 10-es.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.