A görög kormányfő a nemzethez intézett szerda esti beszédében hivatalosan is megerősítette a lemondását, és azt ígérte, hogy megalakul az új, koalíciós kormány, de nem jelentette be, hogy ki lesz az utódja.
"Félretettük a terméketlen konfliktusokat. A politikai erők együttműködnek, hogy kivezessék az országot a válságból, és az ellentéteik dacára kormányt alakítanak" - hangsúlyozta Jeórjiosz Papandreu.
"Megtesszük a szükséges lépéseket azon döntések végrehajtására, amelyek biztonságot ajánlanak országunknak ezekben a különösen nehéz időkben" - mondta az Európai Unió válságtervére utalva. Kijelentette, hogy minden lehetséges erőfeszítéssel azon lesznek, hogy Görögország az euróövezet tagja maradhasson.
Papandreu nem árulta el, hogy ki kerül a kormány élére, de a jelenleg még kormányzó szocialista párt és az ellenzéki Új Demokrácia vezető köreiben is állítólag az a vélemény fogalmazódott meg, hogy Filiposz Pecalnikosz parlamenti elnök legyen az egységkormány feje. Korábban sokan Lukasz Papademoszt, az Európai Központi Bank egykori alelnökét látták a legesélyesebb jelöltnek.
A beszéde után Papandreut azzal fogadta Karolosz Papuliasz államfő, hogy "nagy megkönnyebbülés" a megállapodás megszületése. Az új kormányfőt kettejüknek a pártvezetőkkel lebonyolított megbeszélése nyomán nevezik meg, de erre szerdán már nem kerül sor az elnöki hivatal esti közlése szerint.
Az egyik, szélsőjobboldali párt, a LAOSZ vezetője azzal távozott felháborodottan idő előtt a tanácskozásról, hogy ott "taktikázás folyik". Az ülést csütörtök reggel folytatják.
Ki lesz az új kormányfő?
Korábban pártforrások elmondták, hogy a szocialista és konzervatív vezető személyiségek megállapodtak a parlament elnökének személyében, ám nem sokkal később már arról érkeztek jelentések, hogy mindkét pártban komoly ellenállás alakult ki Filiposz Pecalnikosz elfogadásával szemben, s az egységkormány élén nem a veterán szocialista politikust akarják látni. "Mindkét nagy pártban vannak képviselők, akik egy közös levelet írnak alá Pecalnikosz ellen" - mondta a kormány egy neve elhallgatását kérő tagja.
Pártforrások szerint több képviselő is Papandreu bábjaként tekint a parlament elnökére, és támadják, amiért támogatta a kormányfő elvetélt tervét, hogy népszavazást tartsanak a válságcsomagról.
Néhány képviselő azon véleményének adott hangot, hogy termékenyebb volna visszatérni egy korábbi, ám időközben elvetett javaslathoz, hogy az Európai Központi Bank egykori alelnökét, Lukasz Papademoszt kérjék fel a kormány vezetésére a februári előrehozott parlamenti választásokig.
"Az egyetlen megoldás Papademosz. Ha holnap reggelig elfogadja, akkor képesek leszünk egy erős kormány alakítására, amely kivezeti az országot a válságból" - nyilatkozta Szpirosz Vugiasz szocialista képviselő.
Karolosz Papuliasz államfő irodájának közlése szerint csütörtök reggel összeülnek a pártvezetők, de megfigyelők kételyüknek adtak hangot: a gyorsan változó körülmények ugyanis a találkozó elhalasztásához vezethetnek, de még az is megtörténhet, hogy teljesen lefújják.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.