A héten volt kétéves az első görög hitelcsomag. Azóta az unió folyamatos defenzívában van. A jövő héten lesz kétéves a fizetésképtelenség szélére sodródott országokat segítő pénzügyi mechanizmus. A hvg.hu gyors számvetése.
Lukasz Papademosznak a tervezett görög nemzeti egységkormány élére történő kinevezéséről tárgyalt szerda este Jeórjiosz Papandreu még hivatalban lévő miniszterelnök és Antonisz Szamarasz konzervatív ellenzéki vezető - közölte egy kormánytisztviselő.
A görög kormányfő a nemzethez intézett szerda esti beszédében hivatalosan is megerősítette a lemondását, és azt ígérte, hogy megalakul az új, koalíciós kormány, de nem jelentette be, hogy ki lesz az utódja.
Nem született megnyugtató válasz a világot és főként Európát lázban tartó adósságválságra, bár néhány dologban sikerült előrébb lépni a pénteken véget ért cannes-i G20-as csúcson. A hvg.hu összegezte, hogy áll most a helyzet és mire számíthatunk a közeljövőben.
A görög ellenzék fő erejét képező párt, az Új Demokrácia vezére szombaton megismételte mielőbbi választások kiírását célzó követelését, egyúttal lemondásra szólítva fel a baloldali miniszterelnököt.
Jeórjiosz Papandreu görög miniszterelnök cáfolta azokat a korábbi híreszteléseket, amelyek szerint lemond posztjáról. Korábbi hírek szerint a kormányfő lemondásával végződhetett volna a Karolosz Papuliasz köztársasági elnöknél tett ma délutáni látogatása, ám az elnöki hivatal később azt is cáfolta, hogy "egyelőre" tervbe lett volna véve a megbeszélés. Egyes források kora délután már arról beszéltek, hogy megvan a válságkormány leendő vezetője, az EKB volt vezérhelyettese személyében.
Nem valószínű, hogy valóban sor kerül a referendumra, amelynek már a bejelentése is pánikot okozott világszerte. Legalábbis Dimitrisz Katszikasz, a tekintélyes athéni agytröszt, a Hellenic Foundation for European and Foreign Policy (ELIAMEP) munkatársa szerint, aki a hvg.hu-nak adott interjúban felhívja a figyelmet egy általában elhanyagolt szempontra: Törökország egyre intenzívebben provokálja – katonailag is – hazáját, feltételezhetően azért, hogy nemcsak Görögországra, hanem az Európai Unióra is nyomást gyakoroljon.
Egy európai - nem magyar - kormányfő egyetlen bejelentése kétségbeesésbe taszította az uniós tagállamok vezetőit és megbillentette a pénzpiacokat. Elment Jeórjiosz Papandreu esze? Vagy egy remek politikai húzásról van szó? Laikus útikalauz a görög népszavazáshoz.