Görögországnak ki kellene lépnie az euróövezetből, annak ellenére, hogy az ismételten bevezetett drachma drámaian leértékelődne – idézi a Handelsblatt alapján Richard Woolnough-ot, az M&G Investments alapkezelőjét a Világgazdaság.
A szakértő szerint gazdaságilag értelmes lenne, ha Görögország hátat fordítana az euróövezetnek - írja a német lapot idézve a Világgazdaság. Természetesen az újonnan bevezetendő drachma drámaian leértékelődne, és a görög államkötvények tulajdonosait óriási veszteségek érnék. De éppen ez utóbbi nem ártana Görögországnak, ellenkezőleg: az ország megszabadulna az adósságaitól és az jót tenne a görög gazdaságnak.
Arra a felvetésre, miszerint Görögország nem exportnemzet, amely aligha engedhetné meg magának az importot, az infláció pedig az égbe szökne, a gazdaság összeomlana és emiatt a lakosság széles rétegei elszegényednének, a brit gazdasági szakember kifejtette: nem hiszi, hogy a dolgok ennyire rosszul alakulnának. A kilépés hatására keletkező futótüzet Woolnaugh szerint megakadályozhatná az Európai Központi Bank azzal, hogy felvásárolja az adósságválsággal küzdő országok kötvényeinek mintegy 20 százalékát.
A szakértő leszögezte: már most látszik, hogy a piac nem igazán bízik az EFSF-ben, ami nem csoda, hiszen már az erősebb tagállamok is a teljesítőképességük határán vannak. Az elemző meglátása szerint az erősebb gazdasági unió mellett létre kéne hozni a "neurót", vagyis az eurót új, rugalmasabb átváltási szabályokkal kellene tovább működtetni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.