Soros: az euróválság veszélyezteti az unió egységét
Az euróválság mára politikai válságba torkollott, és már az unió egységét is veszélyezteti - mondta Soros György Budapesten. A magyar származású befektető szerint nem elég az 50 százalékos görög adósságelengedés, és minél tovább húzza Európa az euróválság megoldását, annál nagyobb lesz a költsége. A recessziótól azonban még a válság megoldása sem menti meg az uniót.
Az Európai Unió jelenleg a bomlás fázisában van, és az euróválság kikezdheti az unió egységét is, mert már egy poltikai válsággal is kiegészült – fejtette ki Soros György Budapesten, a Közép-európai egyetemen (CEU) tartott beszélgetésen csütörtökön.
Soros szerint az euróválság megoldása nem a bankok feltőkésítése lenne. Az EFSF-et (az adósságválság kezelésére kitalált európai pénzügyi stabilitási alapot)arra kellene használni, hogy az államok garanciával biztosítsák a bankrendszert. Ezt követően Olaszországot és Spanyolországot arra kellene ösztönözni, hogy rövid futamidejű kötvényeket bocsássanak ki.
A befektető szerint azonban a tagállamok költségvetési kiigazításai miatt az unió recesszióval néz szembe még akkor is, ha megfékezi az adósságválságot.
A vonakodástól lett ekkora a baj
A magyar származású milliárdos szerint az európai államok nem találtak megoldást az euróválságra, mert nem léptek tovább a fiskális unió, a közös költségvetési politika felé, ami a közös pénz alapvető feltétele lenne. Az európai döntéshozók csak időt akartak nyerni, ami pénzügyi válságok idején még működhet is, például azért, mert lenyugtathatja a piacot.
Ahogy a poltikai válság elkezdődött az unió vezetői ragaszkodni kezdtek a status quóhoz és ellenálltak a változásnak. Soros szerint azonban az idő a tagállamok ellen dolgozott: a vonakodás miatt mindig túl keveset és túl későn tettek a válság ellen, miközben a krízis mélyült. Ha kezdetben megtették volna, amit kellett volna, a görög válságot most könnyebben kezelhetnék, most viszont már késő – mondta a befektető.
Európa elért az út végére
A EFSF-el az eurózóna államai elértek az út végére – mondta Soros György. A befektető szerint ez az intézmény még csak a közös európai kincstár embriója (vagyis elvileg egy lépés lehetett volna a közös európai kötvény felé vezető úton), azonban az európai államok nem tudnak továbblépni, mert a németek nem hajlandók.
Márpedig a németek vannak a vezető ülésben: ők diktálnak (ugyanakkor vonakodnak is ettől), mint Európa legnagyobb és legsikeresebb gazdasága. Soros szerint azonban Németország rossz poltikát védelmez, amit lehetetlen megvalósítani. Azt szeretné ugyanis, ha mindenki követné a német modellt, ami elvileg azt eredményezné, hogy minden európai ország más országok állandó hitelezőjévé válna, mint Németország. Csakhogy nem lehet mindenki hitelező Európában – mondta Soros.
Mint korábban kifejtette, az euró bevezetése éppen azt eredményezte, hogy Németország versenyképessége növekedett és a német bankok a többi ország hitelezőivé váltak, míg a periféria országainak versenyképessége romlott (és a hitelezési boom például ingatlanpiaci buborékhoz vezetett Spanyolországban).
Meg kell menteni az eurót
Soros szerint nincs más választás, mint az euró megmentése, mert már létezik, még ha tökéletlenül is. Nem lehet ugyanis visszacsinálni, és a megszűnése hatalmas veszteségekhez vezetne. A befektető figyelmeztetett, a döntéshozók minél tovább húzzák a válság megoldását, annál nagyobb lesz a költsége. A krízisponton vagyunk és amit az európai államok tesznek, ismét csak túl kevés és túlságosan megkésett - hangsúlyozta.
Görögország számára az lenne a kiút, ha elengednék az adósságát, az uniós döntéshozók által megcélzott 50 százalékos adósságleírás azonban nem lesz elég. Soros szerint ugyanis nemcsak a bankoknál lévő görög adósságot kell elengedni, hanem az Európai Központi Banknál és a Nemzetközi Valutaalapnál lévő görög kötvényeket is. Egyelőre reális görög csőd és az összeomlás veszélye, de el lehet kerülni, ennek azonban rendezetten kell történnie, megvédve a bankokat és a betéteseket – mondta Soros.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.