Bárhogy végződik is a görög népszavazási epizód, "földindulásszerű jelentősége" van annak, hogy euróövezeti vezetők nyíltan felvetették egy tagállam távozásának lehetőségét - közölték csütörtöki helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők.
A görögországi belpolitikai fejlemények elvonták a figyelmet a válság egy potenciálisan sokkal nagyobb horderejű fejleményéről, vagyis arról, hogy az euróövezeti vezetők a közös valuta születése óta először voltak hajlandók elismerni, hogy a valutaunióból "kifelé is vezet út" - közölték a Capital Economics, az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház közgazdászai.
A cég londoni elemzői idézik Nicolas Sarkozy francia elnököt, aki szerint "a kérdés az, hogy Görögország az euróövezetben marad-e ... ezt a kérdést a görög népnek kell megválaszolnia".
A Capital Econimics szerint lehetséges, hogy egyszerű "fortélyról" van szó a görög kormányfő által a mentőcsomagról bejelentett népszavazás eredményének befolyásolására, az a tény azonban, hogy a görög távozás lehetősége ilyen nyíltan szóba került az "euróövezeti elit" részéről, "földindulásszerű" eltolódást jelent ahhoz a korábban széles körben vallott állásponthoz képest, hogy az "áthághatatlan" pénzügyi, mechanikai és jogi akadályok miatt lehetetlen az euró elhagyása.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.