Gazdaság hvg.hu 2011. október. 28. 16:10

Újabb mélypont: 303 felett az euró

Tovább gyengült a forint, az eurót 303 forint felett, a svájci frankot pedig 248 forint felett jegyezték pénteken délután.

A forint pénteken délután tovább gyengült: egy euró több mint 303 forintba került a bankközi devizapiacon, a svájci frank árfolyama pedig meghaladta a 248 forintot. Pénteken délelőtt még 300 forint körül mozgott az euró árfolyama, a svájci frankot pedig 245 forint felett jegyezték. Az amerikai dollár 214 forint fölé ment, míg délelőtt 211 felett volt. Csütörtökön is gyenge volt az árfolyam, az euró 302 és 298 forint között járt.

Ez a szint két és fél éves mélypontot jelent a forint árfolyamában. Kereskedői vélemények szerint a forint árfolyamát nagyban meghatározta Magyarország hitelminősítői rontásának lehetősége, amelyről Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter is beszélt egy lapinterjúban.

A CIB Bank péntek reggeli devizapiaci elemzése szerint Magyarország esetleges leminősítése azonnal negatív reakciót váltana ki, de korlátozhatja a forint gyengülését, hogy a piacok ezt a fejleményt részben már beárazták. "Ami érdekesebb, az inkább az, hogy egy leminősítés eredményeként a forint trendszerűen gyengébb maradna-e a következő hónapokban" – írták a CIB elemzői az MTI-hez eljuttatott elemzésben.

Az egyik legnagyobb citybeli befektetési bankcsoport, a Barclays Capital úgy gondolja, hogy a befektetési ajánlású magyar adósosztályzat elvesztésének kockázatáról elhangzott legutóbbi kormányzati nyilatkozatok mögött "a hitelminősítőkkel folytatott tárgyalások" állhatnak. A legutóbbi hivatalos nyilatkozatokból ugyanakkor arra is lehet következtetni, hogy a magyar kormány elkötelezetten törekszik a magánszektorbeli devizakötelezettségek további csökkentésére, és ennek érdekében akár további intézkedéseket is hozhat, amelyek költségeinek egy része szintén a bankokra hárulhat. Ehhez devizakiáramlás kapcsolódhat, ahogy a bankok visszafizetik saját devizakötelezettségeiket, amelyek a svájci frankban denominált jelzáloghitelek finanszírozása során keletkeztek, és ez egyértelműen negatív árfolyamhatással jár rövid távon.

A Barclays Capital londoni elemzői szerint a forint alulteljesítése ezért inkább ehhez a valószínűsíthető folyamathoz kötődik, semmint a hitelminősítői osztályzatrontással kapcsolatos közvetlen félelmekhez.

zöldhasú
Hirdetés