Fontos szerepet szán Orbán Viktor a válságból való kilábalás után a biztosítóknak. A miniszterelnök szerint az ország 2014 végéig a legversenyképesebb lehet a régióban, ehhez viszont az önkormányzatokat és a lakosságot is ki kell menteni az eladósodottságból, hatékony oktatási rendszer kell, illetve az, hogy a nyugdíjkassza után az egészségügyi kassza is talpra álljon.
A biztosítási szektor meghatározó szektor Európában és Magyarországon. Ennek a szektornak van jövője – mondta Orbán Viktor a Magyar Biztosítók Szövetségének konferenciáján. A kormányfő elismerte, hogy a biztosítók is nehéz helyzetben vannak, de ha a magyar gazdaság megerősödik, és talpon marad, akkor a biztosítóknak nagy szerep jut majd.
A miniszterelnök elmondta, tudatában van annak, hogy a biztosítók nehezen tudják követni a kormány gazdaságpolitikáját. Ezt azzal magyarázta, hogy "a magyar gazdaság egy gyorsnaszád", szemben az Európai Unió lassú "tengerjárójával".
Van-e élet és ha van, miféle a válság után – Orbán szerint ez a kérdés foglalkoztatja most az embereket. A kormányfő szerint a magyarok jobban tűrik a válságot, és ez azért van, mert a történelem erre szoktatta a magyarokat.
A lakosság és az üzletemberek sokszor elvesztik a türelmüket, egyesek átveszik a vészmadár szerepét. Mint a kormányfő mondta, nem szabad elveszteni a türelmet és a hitet, mert a válságnak egyszer vége lesz. Így szerinte egy újfajta életre kell berendezkedni.
Ne vészmadárkodjon senki!
Nem a válság, hanem a reménytelenség a legfőbb ellenség – mondta, hozzátéve, hogy erről a politikusok és az üzletemberek tehetnek, mert nem a riogatás a feladat. "Lesz élet a válság után, de másfajta élet, világ lesz" – jelentette ki. Orbán szerint ezért meg kell szabadulni néhány nehéz tehertől. Ilyen, hogy a magas adósság ternészetes velejárója az életnek. Ezért szerinte szakítani kell a fogyasztás alapú hitelekkel. Hozzátette: azt a pénzt amit elköltünk, azt meg is kell keresni. Magyarországnak most azt a pénzt kell megkeresnie, amit az elmúlt 8-10 évben elköltött. A kormány számára az ország és a családok eladósodottságának megállítása a legfontosabb.
Szakítani kell szerinte azzal a politikával is, amely azt mondja, hogy munka nélkül lehet élni.
Az EU motorja lehetünk
Rossz évük volt tavaly a biztosítóknak: a pénzügyi szervezetek különadójának rájuk eső, 38,6 milliárd forintnyi része mellett 40 milliárd forint többlet kárkifizetésük keletkezett az árvíz- és viharkárok miatt. Emiatt 2010-et 293 millió forintos vesztességgel zárták, szemben a 2009-es 80 milliárd forintos nyereséggel. Idén milliárdos veszteségre számítanak a piaci szereplők.
Magyarország több reményt tud adni az embereknek, mint más ország Európában. A kormányfő szerint ugyanis az ország kifelé jön a válságból. Szerinte a legfőbb cél, hogy 2014-re a legversenyképesebb ország legyen Magyarország a régióban. Mint mondta, mozgásba jöhet az Európai Unió hajója is, mint mondta, fontos döntések jöhetnek a hétvégén. Ugyanakkor azt is mondta, nem Mgyarország fogja megoldalni az EU problémáját: "nem mi fogjuk eltolni a felhőket az Európai Unió egéről".
Orbán szerint ahhoz, hogy Magyarország a ciklus végére a legversenyképesebb ország legyen a régióban, nem szabad engedni számos kérdésben. Ilyen, hogy a nyugdíjkassza után az egészségügyi kasszát is zárt rendszerré kell alakítani. Azaz annyit költsenek abból, amennyit oda befizetnek.
Szerinte nem lehet engedni az egykulcsos adórendszerből sem. Mint mondta, 2012 végéig arányos adórendszer lesz, ami szavai szerint azt jelenti, hogy aki tízszer többet dolgozik, az tízszer több adót fizet, de tízszer többet is keres.
Ki kell hozni a lakosságot és az önkormányzatokat az eladósodottságból is. Illetve az államadósságot is csökkenteni kell. Emellett olyan oktatási rendszert kell létrehozni, amely hasznos. Jelenleg ugyanis Orbán szerint olyanokat tanítanak az egyetemeken, főiskolákon, amiknek semmi haszna sincs, és nincs köze ahhoz, amire a munkaerőpiacnak szüksége van.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.