Gazdaság MTI 2011. október. 05. 08:59

Geithner: az európai döntéseken is múlik az amerikai gazdaság sorsa

Az amerikai gazdaság akkor kerülheti el a recessziót, ha az amerikai és az európai vezetők is megteszik a növekedéshez vezető lépéseket - mondta Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter.

Az Egyesült Államok gazdasága elkerülheti a recessziót, de csak abban az esetben, ha az euróövezeti vezetők és az amerikai képviselőház lépéseket tesz a növekedés fellendítése érdekében - mondta Timothy Geithner, az Egyesült Államok pénzügyminisztere a CNN hírcsatornának adott interjúban helyi idő szerint kedd este. Geithner úgy fogalmazott: "Elsődlegesen azon múlik, hogy mit csinálnak Európában, de attól is függ, hogy a képviselőház képes-e lépéseket tenni az amerikai növekedés megerősítésére". 

Timothy Geithner
AP

Európában már meghozták a "kulcs fontosságú döntéseket", amelyek biztosítják, hogy az euróövezet nem omlik össze és a költségvetési koordináció is javul, de még nincsenek helyükön a pénzügyi kapacitások, amelyek hatékony fellépést tesznek lehetővé. "Már eddig is rengeteg kárt okoztak, nem csak Európában hanem világpiaci szinten, és még rengeteg baj jöhet, ha nem cselekszenek hatékonyan" - figyelmeztetett Geithner. 

A pénzügyminiszter hangsúlyozta annak fontosságát, hogy a washingtoni törvényhozás fogadja el a Barack Obama amerikai elnök  munkahelyteremtő csomagját, ám kijelentette, hogy megállapodásra van szükség a hosszú távú költségvetési egyensúly helyreállításáról is. Geithner szerint azóta, hogy a Standard & Poor's leminősítette az Egyesült Államokat, az amerikai hozamszintek estek, míg a dollár jelentősen erősödött. A befektetők "alapvetően úgy látják, hogy Amerika végül helyesen fog cselekedni, az a fontos, hogy biztosítsuk, mindez időben történik" - érvelt a miniszter.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.