Gazdaság MTI 2011. október. 04. 14:30

Rogán kartellt gyanít a forinthitelek drágulása mögött

Rogán Antal szerint az összehangoltság, a kartellezés gyanúját veti fel, hogy az elmúlt napokban, vagyis a devizahitelek egyösszegű, rögzített árfolyamon történő végtörlesztésének engedélyezése után több bank megemelte forinthiteleinek kamatait.

A parlament gazdasági bizottságának fideszes elnöke - mint azt keddi sajtótájékoztatóján elmondta - arra kéri a Gazdasági Versenyhivatal elnökét, vizsgálja ki, hogy törvénysértően összejátszottak-e a bankok a hitelkamatok megemelésekor. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének elnökét pedig arra, állapítsa meg, hogy a bankok a pénzintézeti és fogyasztóvédelmi törvényeknek megfelelően jártak-e el. (A forinthitelek drágulásáról szóló cikkünket itt olvashatják.)

Rogán Antal kifejtette: az elmúlt napokban a bankrendszer több szereplője szinte azonos időben döntött forinthitelei - eltérő mértékű - drágításáról úgy, hogy a jegybanki alapkamat időközben nem emelkedett, és forrásszűke sincs. A jelek arra mutatnak, hogy egyes bankok szándékosan túlárazzák a forinthiteleket, és arra törekednek, hogy "a végtörlesztés lehetősége ne legyen lehetőség, vagy csak nagyon keveseknek" - tette hozzá. A kormánypárti politikus egyetlen bankot vagy hitelterméket sem nevesített, de példaként hozta, hogy van olyan pénzintézet, amely több mint 2 százalékkal emelte forinthiteleinek kamatait.

A jelek arra mutatnak, hogy egyes bankok szándékosan túlárazzák a forinthiteleket, és azok következetes drágításával arra törekednek, hogy "a végtörlesztés lehetősége ne legyen lehetőség, vagy csak nagyon keveseknek" - tette hozzá, megjegyezve, hogy ez ellentétes a kormány szándékaival és feltehetően a törvényekkel is.

Mint mondta: számítottak banki ellenállásra a végtörlesztés miatt, a pénzintézetek azonban csak a jogszabályok betartásával tehetnek ellenlépéseket. A fideszes politikus szerint a forinthitelek drágítása, a forinthitelpiac lezárásának szándéka nem tartozik ebbe a körbe, arra a devizahitelek fix árfolyamú rögzítése és az esetlegesen abból következő veszteség nem szolgáltat alapot.

Rogán Antal azt várja, hogy a GVH vizsgálata hosszabb időt vesz igénybe, ezért kérte a PSZÁF-elnököt, hogy tárja fel, a bankok megfelelő indokkal támasztották-e alá a hitelkamatok emelését. Mint mondta, a reményei szerint gyors vizsgálat eredményeit a referenciaalapú kamatozásról szóló - rövidesen a parlament elé kerülő - szabályozás kialakításakor is figyelembe veszik.

"Érdemes a magyar bankok árazási gyakorlatát alaposabban megvizsgálni, mert az ilyen hektikus változások minden alkalommal felvetik azt a gyanút, hogy a bankszektor nem piaci folyamatokhoz igazodva, hanem önös érdekből változtat a hitelkamatokon" - fogalmazott. Ezt azzal egészítette ki: mindez csak erősíti meggyőződésüket, hogy a referenciakamatozásra - amelyről Orbán Viktor miniszterelnök a parlament őszi ülésszakának első napján, az országvédelmi akciótervet ismertetve tett említést - szükség van.

Ezzel kapcsolatban Rogán Antal elmondta: erre vonatkozó javaslatuk október végéig a parlament elé kerülhet, ha azonban a forinhitelek drágítása folytatódik, "elképzelhető, hogy fel fogjuk gyorsítani a szabályozás Országgyűlés elé kerülését".

Arra a kérdésre, milyen eszközei vannak az államnak abban az esetben, ha a banki kartellezés gyanúja nem igazolódik, Rogán Antal azt válaszolta: "elmúltak azok az idők, amikor a bankrendszer szereplői tetszésük és kedvük szerint, egyoldalúan változtathattak a szerződéses feltételeken, hitelkondíciókon", ezért van pénzintézeti és fogyasztóvédelmi szabályozás.

Arra az újságírói felvetésre, hogy a GVH eljárása hónapokig tarthat, a végtörlesztést azonban csak az év végéig lehet igényelni, így gyors megoldásra van szükség, a fideszes politikus úgy reagált: "azt hiszem, a gyorsaságban nálunk sosem szokott lenni hiba". Ugyanakkor közölte, nem tervezik meghosszabbítani a végtörlesztés igénylésének határidejét.

LMP: a kormány ne bújjon a bankok mögé

Az LMP arra szólítja fel a kormányt, hogy "ne bújjon a bankok mögé" és vonja vissza a végtörlesztésről szóló törvényt - közölte kedden Scheiring Gábor. Az LMP gazdasági kabinetjének vezetője a fideszes Rogán Antal azon bejelentésére reagált, amely szerint a kartellezés gyanúját veti fel, hogy az elmúlt napokban, vagyis a devizahitelek egyösszegű, rögzített árfolyamon történő végtörlesztésének engedélyezése után több bank megemelte forinthiteleinek kamatait.

Az LMP-s politikus azt mondta: Rogán Antal bejelentése csak arra jó, hogy a kormány és a Fidesz "elkenje" saját felelősségét és a bankok mögé bújjon. A képviselő véleménye szerint a végtörlesztés nemhogy nem jelent megoldást a devizahitelesek problémáira, hanem éppen fokozza azokat.

Hangsúlyozta, hogy a megoldás csak a legtehetősebbeknek ad segítséget. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a bejelentés óta folyamatosan gyengül a forint árfolyama, így azok a hitelesek, akik nem tudnak élni a végtörlesztés lehetőségével, a megnövekedett részletek miatt a törvény vesztesei lehetnek. Scheiring Gábor szerint hosszú távon pedig a bankrendszer csődjének kockázata is tovább nő.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.