Elfogadhatatlan a most elfogadott nemzeti energiastratégia által kijelölt irány, akárcsak "az alternatív energiaforrások bedarálása" – mondta Szél Bernadett, a Lehet Más a Politika szóvivője péntekig tartó győri rendezvénysorozatuk hétfő esti sajtótájékoztatóján.
Az LMP "régi vesszőparipájaként" említette "az atomenergiával kapcsolatos visszaélések felderítését" és e kockázatos energiatermelési mód visszaszorítását. Hozzátette: a paksi atomerőművel kapcsolatban több per is folyik amiatt, mert a hatóságok nem adnak ki olyan adatokat, amelyek "minden magyar állampolgárra tartoznának".
Márpedig – tette hozzá – az üzemidő-hosszabbításnak, mind a további blokkok létesítésének kritériuma volna, hogy az állampolgárok láthassák, mire készül. Megjegyezte: a számos alternatív energiahordozóban bővelkedő Magyarországon "egyáltalán nem szükséges".
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/2355b68c-858d-46e7-b679-8f46ffd9c525.jpg)
Pogány Anikó, az LMP országgyűlési képviselőcsoportjának klímaenergetikai szakértője szerint "a két új blokk egyáltalán nem szükséges, bűn felvetni a gondolatát is"; a bővítés 3000 milliárd forintos költsége az éves nemzeti jövedelem egytizede, több, mint az éves árbevétel, "vagy annyi, mint öt 4-es metró".
Ráadásul "a balesetek mutatnak rá, hogy nincsen biztonságos atomenergia". Eközben a kormányzat úgy engedne teret a szénerőműveknek, hogy az atomenergia mellett épp a széndioxid-kibocsátás csökkentésével érvel – tette hozzá a szakértő.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)