2011. szeptember. 30. 17:28 MTI Utolsó frissítés: 2011. szeptember. 30. 17:20 Gazdaság

Végtörlesztés: a bankok hétfőtől vehetnek eurót az MNB-től

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) október 3-án indítja az euróeladási tendereket a végtörlesztés által érintett bankok számára - közölte a jegybank pénteken.

A közlemény szerint a tendereket 2012. február 29-ig rendszeresen, alapesetben hetente, szükség esetén gyakrabban hirdetik meg. A tendereken azok a közvetlen VIBER- vagy BKR-tagsággal rendelkező belföldi, tartalékköteles hitelintézetek vehetnek részt, amelyek a hitelintézetekről és pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996-os törvényben meghatározott feltételek szerint teljes előtörlesztésre, végtörlesztésre alkalmas deviza alapú kölcsönszerződéssel rendelkeznek.

Az egyes bankok összesen legfeljebb az idén augusztus 31-én fennálló lakossági lakáscélú és szabad felhasználású devizahitel állományuk mértékéig vásárolhatnak az MNB-től a tendereken eurót, ezen hiteleik euró értékét az akkori MNB árfolyamon kiszámítva. A tenderek úgynevezett szabad tenderek lesznek, azaz az MNB nem ad meg előre eladásra kerülő mennyiséget. Egy-egy ajánlat legalább 1 millió euró vagy annak többszöröse lehet. Az ajánlatokat az MNB árfolyam szerint sorba rendezve a legmagasabb euro/forint árfolyamtól kezdődően fogadja el. A teljesítés az elfogadott ajánlatokban szereplő tényleges árfolyamon történik.

Az MNB a tenderen még elfogadott legerősebb forint árfolyamról a tender napján délben, a tendereken elfogadott mennyiségről pedig havonta ad tájékoztatást, az MNB statisztikai mérlegéről szóló előzetes statisztikai közleménnyel egy időben, első alkalommal 2011. november 14-én. A fenti információ azonban nem, illetve csak csúszással ad majd a bankrendszerben történő végtörlesztések alakulásáról információt, az ezekhez szükséges devizát a bankok ugyanis előre igényelhetik, de - ahogy a feltételekből kiderül - csak a tényleges felhasználáskor kapják majd kézhez.

A tenderen elfogadott ajánlatnak megfelelő euró kifizetését ugyanis az MNB a deviza végtörlesztéssel kapcsolatos felhasználásáig nem teljesíti, addig ezt az euró mennyiséget az adott bank részére egynapos euró/forint devizacsere (swap) ügyletekben automatikusan görgeti. Ahhoz, hogy a tendereken alapján rendelkezésükre álló devizát felhasználhassák, a bankoknak heti rendszerességgel adatot kell szolgáltatniuk a deviza alapú kölcsönök végtörlesztési állományi adatairól, a kiváltó forint- és devizahitel adatokról, valamint a külföldről származó források változásainak összetevőiről. A fenti adatszolgáltatásban szereplő mennyiséget a bank köteles felhasználni a számára allokált devizából. 

A tenderen résztvevő bank azt is vállalja, hogy ha a végtörlesztések következtében külföldi forrás visszafizetését hajtja végre, akkor elsőként a hátralévő futamidő szerint rövid (éven belüli) külföldi forrásokat törleszti vissza. A vállalt feltételeket nem teljesítőket az MNB kizárhatja a következő tenderekből, valamint a deviza swapban számára görgetett devizát forintra visszaválthatja a tendereken az adott bank esetében alkalmazott euró/forint árfolyamok és az aktuális piaci euró/forint árfolyam közül a legalacsonyabbikon.

A bankok kötelesek a fel nem használt devizát 2012. március 1. és 14. között az MNB-nél forintra visszaváltani.

Simor András MNB elnök a múlt hét elején közölte, hogy a Monetáris Tanács döntése értelmében a jegybank az ország devizatartalékainak terhére kész a devizahitelek végtörlesztéséhez szükséges devizát a magyar bankok igénye szerint rendelkezésükre bocsátani, hogy a végtörlesztés pénzügyi stabilitási kockázatát tompítsa. Az MNB akkor úgy számolt, hogy az érintett adósok 20 százaléka élhet majd a lehetőséggel, s körülbelül 1000-1100 milliárd forint törlesztésére kerül sor. Ez az MTI számításai szerint mintegy 3,8 milliárd euró igénybevételét jelentené az augusztus végén 37,554 milliárd eurónyi devizatartalékból.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Szabó Yvette 2025. január. 08. 06:30

Washingtonban is pontosan tudják, ki az a Tóni

A magyar kormány is áldozatául esett a távozó Biden-adminisztráció alig leplezett tisztogatásának, és ezzel próbára tette Trump és Orbán barátságát. Arról a szankciós listáról ugyanis nem könnyű lekerülni, amelyre az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma korrupció miatt feltette Rogán Antalt.