A tavaly októberben bevezetett távközlési adó jogalap nélküli, ezért az Európai Bizottság elmarasztalta Magyarországot, és felszólította az adó eltörlésére. Az egyik legnagyobb befizetőnek, a Magyar Telekomnak ez a "kaland" 2010-ben 27 milliárd forintjába került, és ezzel számolt az idén, sőt jövőre is. Az még kérdéses, hogy a befizetett adóösszegeket a cég visszakapja-e.
A távközlési adó bevezetése nagy mértékben rontotta a Magyar Telekom részvényeinek megítélését, hiszen kizárólag ennek az adótehernek a számlájára írható, hogy a korábbi, részvényenkénti 70 forintot meghaladó osztalék 50 forintra csökkent. Az Equilor elemzése szerint a mostani döntés viszont akár több mint 80 forintos többletet is hozhatna a részvényárfolyamnak.
Az, hogy a 2010-ben már befizetett összeget (27 milliárd forint, részvényenként 27 forint) visszakapná-e a Magyar Telekom, egyelőre még kérdéses. Annyi azonban bizonyos, hogy a Magyar Telekom egy ilyen EB-döntés után igencsak jó eséllyel indulna az összegek visszaszerzéséért, bár a procedúra több évet is igénybe vehet.
Mi a kockázat?
Az EB döntés kapcsán az Equilor elemzői jó esélyt látnak arra, hogy a magyar távközlési szektor megszabaduljon a nem kívánt tehertől. Elképzelhetőnek tartják ugyanakkor, hogy a kormányzat a költségvetési egyensúly fenntartása érdekében valamilyen egyéb formában biztosítja a szektorszinten 60 milliárd forintot kitevő összeget, ami értelemszerűen a Magyar Telekom működését is a jelenlegivel hasonló mértékben sújthatná.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.