2011. szeptember. 24. 21:21 MTI Utolsó frissítés: 2011. szeptember. 26. 09:55 Gazdaság

A görögöknek egy évtizedre van szükségük a talpra álláshoz

Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszternek nem lenne kifogása az állandó euróövezeti mentőmechanizmus, az Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) a tervezettnél korábban való bevezetésével szemben - nyilatkozta a politikus a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank éves rendes közgyűlésén tartott sajtótájékoztatón.

Az érvényben lévő menetrend szerint az ESM a jelenlegi euróövezeti mentőcsomagok motorjának számító Európai Pénzügyi Stabilitási Eszközt (EFSF) 2013 júliusában váltaná fel. A két intézmény közötti különbség az, hogy az állandó mechanizmus kész jogi keretet ad az euróövezeti tagállamokban esetleg bekövetkező államcsődök esetére. Schäuble a sajtótájékoztatón kijelentette: az ESM mint állandó intézmény jobb az átmeneti EFSF-nél.

A pénzügyminiszter egy korábbi, a Wirtschaftswoche üzleti hetilapnak adott nyilatkozatban kijelentette: valódi veszélye van annak, hogy az euróövezet szétesik, amennyiben nem sikerül megmenteni Görögországot. Ebben az esetben az EU "óriási mértékben veszítene a belé vetett politikai bizalomból" - tette hozzá.

Schäuble az interjúban elmondta: bizonyos, hogy Görögországnak inkább egy évtizedre, mintsem néhány évre van szüksége versenyképességének teljes helyreállításához.

A politikus szerint a mentőintézkedések sikere elsősorban a görög népen és annak állóképességén múlik. "Nem lehet elkerülni a szükséges kiigazításokat" - mondta a pénzügyminiszter.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.