Itthon Bábel Vilmos 2024. december. 03. 16:03

Orbán Balázs a HVG-nek: Tiszta a lelkiismeretem

„Ha velem ezt próbálták páran csinálni, egy radikális kisebbség, akkor vajon mit csinálnak azokkal az emberekkel, akik nem képesek megvédeni magukat?” – reagált a doktoriját ért kritikákra a miniszterelnök politikai igazgatója. Orbán Balázs politikai alapú diszkriminációt emlegetett, és a HVG-nek kijelentette: tiszta lelkiismerete. Választ adott arra is, hogyan készülhetett a doktorija tézisfüzete a kollégája gépén.

Orbán Balázs, miután kedden sikeresen megvédte doktori disszertációját, az Egyetem téren válaszolt újságírói kérdésekre. Leginkább azt szerettük volna tőle megtudni, hogyan fordulhatott elő, hogy egy kollégája, Árpási Botond laptopján írták a doktorija tézisfüzetét (ez a dolgozat rövid összefoglalója). Három újságíró egymás után, több mint 10 percen keresztül kérdezte erről a miniszterelnök politikai igazgatóját, mire elárulta: nem Árpási Botond gépén készült a tézisfüzet, azt nem a kollégája írta,

csak a formális sablonba helyezésben segített a végén.

A miniszterelnök politikai igazgatója sérelmezte, hogy az utóbbi hetekben politikai alapon támadták, miközben a doktori eljárás során és a védésen is bebizonyosodott, hogy a disszertációt ő írta, plágiumról szó sincs. Külön kiemelte az őt szerinte támadók közül Polyák Gábort, az ELTE Bölcsészettudományi Karának intézetvezetőjét, aki kifejezetten tiltakozott az ellen, hogy Orbán Balázs az ELTE-n szerezzen doktori fokozatot.

Orbán Balázs
Túry Gergely

Ezt Orbán olyan politikai alapú diszkriminációnak nevezte, ami ellen fel kell lépni, és mint mondta, ő is ezen lesz.

Ha velem ezt próbálták páran csinálni, egy radikális kisebbség, akkor vajon mit csinálnak azokkal az emberekkel, akik nem képesek megvédeni magukat? (…) Akik a politikai véleményüket vállalják, és emiatt diszkriminálják őket egy eljárásban? Ki fogja azokat az embereket megvédeni? (…) Nem lehet pártpolitikai propagandát bevinni az egyetemekre, mert akkor egy olyan új generációnk lesz, amelyik nem tud megfelelni a kihívásoknak.

A fentiek ellen szeretne Orbán Balázs küzdeni. Hozzátette: azért nem nyilatkozott erről az egészről korábban, mert még zajlott a doktori eljárás, és sem ő, sem az ELTE nem kívánt részt venni a politikai sárdobálásban.

Orbán megköszönte minden résztvevőnek, hogy hozzájárultak a doktorija megszerzéséhez, Rácz Andrásnak is, amiért „ilyen alaposan megnézte a dolgozatot”.

Rácz András: Ha Orbán Balázs tudományos fokozatot kap, azt mindenkinek el kell fogadnia

De ha rajta múlna, az Oroszország-szakértő ezt nem adná meg a miniszterelnök politikai igazgatójának.

Szerinte Magyarországon semelyik másik egyetemen nem tudta volna megszerezni ezt a fokozatot: „nem csak azért, mert ez az alma materem, hanem azért is, mert gondoljanak bele, ha elmentem volna egy másik egyetemre, mondjuk egy egyházi egyetemre, vagy egy KEKVA (közérdekű vagyonkezelő alapítvány) egyetemre, vagy a Nemzeti Közszolgálati Egyetemre, aminek a fenntartói testületét én vezetem, nem azt szegeznék nekem most, hogy miért megyek olyan helyre, ahol az összeférhetetlenség felmerül?”

Az Árpási Botonddal közös cikkéről Orbán azt mondta:

Én egy fiatal kutató kollégámat befogadtam, nem az önök hibája, de az elmúlt két hét őrjöngéseinek következményeként nem kapott kedvet ahhoz, hogy tudományos pályára lépjen. De a hivatkozási gyakorlatok teljesen egyértelműek.

Sükösd Miklós: Félelem és rettegés az ELTE-n Orbán Balázs doktori védése árnyékában

Sok sebből vérzik Orbán Balázs tudományos fokozatszerzése, igazi 22-es csapdája, írja szerzőnk: olyan helyzet, amit az egymásnak kölcsönösen ellentmondó feltételek miatt nem lehet megoldani. Az elfogulatlan, objektív tudományos kutatást és védést ugyanis az akadémiai szabadság feltételei között dolgozó kutatóknak, nem pedig az elnyomó hibrid rezsim politikusainak találták ki, írja cikkében Sükösd Miklós.

A HVG kérdésére a miniszterelnök politikai igazgatója elmondta, tiszta a lelkiismerete az eljárást illetően. Azt pedig, hogy hibázott-e bármiben, Orbán Balázs szerint nem neki kell eldöntenie, erről a bizottság írásbeli értékelését kell figyelembe venni.

Az ELTE Állam- és Jogtudományi Doktori Iskola bírálóbizottsága kedd délután 13 órakor azt javasolta, hogy Orbán Balázs kapja meg a doktori címet. A miniszterelnök politikai igazgatója a maximális 25 pontból 23 pontot szerzett. A PhD-fokozat odaítéléséről később születik végleges döntés. Az ELTE opponensei nem találtak plágiumot Orbán Balázs disszertációjában. Orbán védéséről itt írtunk bővebben:

Orbán Balázst írásbeli véleményben dicsérték a kormány lekötelezettjei a doktori védésén

Orbán Balázs kedden megvédte doktoriját az ELTE-n. A politikai igazgató dolgozatával kapcsolatban korábban plágiumgyanút vetettek fel, de az opponensek ezt nem látták igazoltnak.

Hirdetés