60 vagy 90 napja lenne az adósnak arra, hogy a kedvezményes árfolyamon kifizesse teljes tartozását – többek között így módosítanák a végtörlesztési javaslatot fideszes képviselők. A KDNP kiterjesztené az adósok körét, az MSZP viszont kizárná a fix árfolyamos törvénytervezetből az országgyűlési képviselőket, állami vezetőket. Utóbbit a Fidesz mégsem támogatja.
Egy nap alatt zongorázza le a parlament a pénteken benyújtott fix árfolyamos végtörlesztési javaslatot, illetve a pozitív adóslista felállításáról szóló törvénytervezetet. A gazdasági bizottság már délelőtt általános vitára alkalmasnak nyilvánította a javaslatokat, a Házszabálytól való eltéréssel pedig még ma szavaznak a törvényjavaslatról.
A képviselők első körben délután 3 óráig nyújthatták be módosító javaslataikat, amelyek egyelőre úgy tűnik, érdemben nem írják át az eredeti szöveget.
Rövid időn belül fizetni kell
A legérdekesebb módosítók Koszorús László fideszes képviselőtől érkeztek, aki először is határidőhöz kötné a végtörlesztés teljesítését. Koszorús módosítójában azt javasolja, hogy a kedvezményes árfolyamú végtörlesztést kérő adósnak 90 napja legyen arra, hogy teljes egészében kifizesse a kölcsönt. A gazdasági bizottság viszont nem 90, hanem az igénybejelentést követő 60 napot írna elő a fizetési kötelezettség teljesítésére.
Ez a javaslat egybecseng számos pénzügyi elemző kívánalmával, akik a kockázatok mérséklése érdekében (például, hogy a lebonyolítás közben nehogy elszálljon a devizaárfolyam, és hogy a devizakereslet túlzott megnövekedése miatt ne kelljen a forint alapkamatát emelni) a végtörlesztés kedvezményezettjeinek, valamint hozzáférésének a körét a lehető legszűkebbre szabták volna.
Nyilvánvaló, hogy a bankoknak a szerződések lezárásában meghatározott az áteresztő képességük: ha a lehetőséget időben korlátozzák, akkor valószínűleg csak azok tudnak vele élni, akik viszonylag gyorsan össze tudják rá gyűjteni a pénzt.
Annak érdekében, hogy a devizahitelt kiváltó forinthitelezés se induljon be olyan nagy erővel, számos ötlet kínálkozott. Például, hogy a hitelközvetítők se tudjanak nyerészkedni a hitelek átváltásán. Koszorús másik javaslata láthatólag ennek megy elébe. A fideszes képviselő még úgy módosítaná a törvényt, hogy kizárná a végtörlesztések finanszírozására nyújtandó hitelezés köréből az indokolatlan közvetítői közreműködést, és ezáltal a közvetítői többletköltséget. Ugyanezt a módosítót javasolja egyébként a Rogán vezette gazdasági bizottság is.
A végtörlesztéses javaslat ugyanis helyzetbe hozhatja a közvetítő cégeket, akik azt ígérik az ügyfélnek, hogy időben segítenek kedvezőbb forinthitelt találni, és így az adós élhet a kedvezményes árfolyamú végtörlesztéssel. Ennek a többletköltségét igyekszik Koszorús javaslata megakadályozni. Ez a javaslat annak fényében is érdekes, hogy hallani lehetett arról, hogy a pénzügyi közvetítő cégek beindultak a végtörlesztéses hír hallatán. És hogy maga Járay Zsigmond volt jegybankelnök, a CIG Pannónia Életbiztosító fb-elnöke lobbizott a devizahitelek forinthitelre váltása mellett.
Köti az ebet a karóhoz az MSZP
Míg Koszorús a végtörlesztéshez való hozzáférést inkább szűkítené, a KDNP kiterjesztené a végtörlesztők körét. A módosító szerint azok is élhetnének a kedvezőbb árfolyamon való rögzítéssel, akiknek kölcsönszerződése a jelen javaslatban megnevezett határnapot követően, a pénzügyi intézmény felmondása miatt szűnt meg.
Mesterházy Attila, az MSZP elnöke úgy módosítaná a törvényt, hogy a kedvezményes végtörlesztést nem vehetnék igénybe országgyűlési képviselők, polgármesterek, megyei közgyűlési elnökök, miniszteri biztosok, kormánybiztosok, állami vezetők, illetve a kormányhivatalok vezetői. Az indoklás szerint ha a Fidesz ezt elfogadná, akkor azt „bizonyítaná, hogy a javaslatot nem pusztán a saját személyes anyagi érdekeik miatt terjesztették elő. Másképp azt bizonyítják, hogy az 'otthonvédelemnek' beharangozott program a Fidesz-KDNP pártelit tagjainak személyes érdekeit szolgálja”.
A Fidesz ezt annak ellenére sem fogja elfogadni, hogy a múlt héten Lázár János fideszes frakcióvezető nyilvánosan támogathatónak ítélte az MSZP ötletét. Most az indítványt sajtófőnökén keresztül "pártkiáltványnak" minősítette. Orbán Viktor, aki egyébként két hónapja végtörlesztette ötmillió forintos frankhitelét, a hétvégén a Blikknek úgy nyilatkozott: „úgy vélekedem, a képviselőket semmiféle előjog ne illesse meg, de hátrányos megkülönböztetés se érje őket".
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.