Múlt heti elemzésébe egy különleges grafikont is becsempészett a JP Morgan londoni bankház; ezen az euróválságot próbálják elmagyarázni úgy, hogy az egyes európai politikai szereplőket Lego-emberkék testesítik meg.
Lego-figurákból készített grafikonnal magyarázza az euróválságot a JP Morgan londoni bankház. Szeptember 6-i piaci elemzésük egy részét úgy gondolták, érdemes ábrával is szemléltetni, "A politikai patthelyzet Európában: kinek kell fizetnie az államok/bankok jelenlegi és jövőbeni szanálásáért?" című grafikonban pedig az európai politikai szereplőket az egyszerűbb érthetőség kedvéért Lego-figurákkal mutatták be.
A Lego-emberkék közül a spanyolokat torreádor, az olaszokat Ferrari-versenyző, a finneket hajóskapitány, a franciákat bajszos festők, a lengyeleket pedig egy szerelő külsejű alak jeleníti meg. A grafikonon szereplő középkori marcona harcosok a német kormánypártok, míg az európai szociáldemokraták és zöldek ásóval és egy hatalmas répával a kezükben ácsorgó földművesekként jelennek meg.
Az IMF a JP Morgan elemzésében nem más, mint malacpersely, az Európai Központi Bank (EKB) ősz hajú, szürke kardigános bankár, míg a német Bundesbank nagy darab germán harcos, a Reuters egyik blogja szerint maga a germán főisten, Wotan. Az ábrán megjelenik az Európai Bizottság, valamint az euróövezeti pénzügyminiszterek testülete, az Eurogroup is - mint birodalmi rohamosztagosok a Csillagok háborújából.
Nem a JP Morgan legós grafikonja az első, amely megpróbálja közelebb hozni az átlagemberekhez, érthetővé tenni az euróválságot. Még a nyáron a brit The Guardian napilap videoklipes dalban próbálta elmondani olvasóinak, miért tört ki a válság.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.