Beérni látszik a Fidesz elmúlt tízéves médiapolitikájának gyümölcse: mára megerősödtek és többségében nyereségessé váltak az egyértelműen a jobboldalhoz köthető médiavállalkozások. A jobboldali médiabirodalom alapjait az első Orbán-kormány idején tették le, de paradox módon a Fidesz nyolcéves ellenzéki időszakában építették fel – írja a pénteki Népszabadság.
A médiabirodalom négy önálló vállalkozássá nőtte ki magát a 2002-től 2010-ig tartó ellenzéki időben: ezek a Liszkay Gábor nevéhez köthető Nemzetcsoport, a Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter által alapított Infocenter, a Vitézy Tamás érdekeltségébe tartozó Théma és a Széles Gábor tulajdonában lévő Magyar Hírlap illetve Echo TV. Ezek a cégek a Széles-féle cégcsoport kivételével 2011-re nyereségesek lettek, nem kis részben az állami hirdetéseknek köszönhetően.
A Nemzetcsoporton belül a Hír TV 302, a Magyar Nemzet 133 millió forint adózott nyereséget ért el 2010-ben. Az infocenteres csoportban a Class FM rádiót működtető Advenio Zrt. 162, a Lánchíd Rádió 13, a Heti Válasz Kft. 40 milliós nyereséget produkált tavaly – derül ki a HVG által összegyűjtött adatokból, amelyeket a pénteki Népszabadság is közölt cikkében.
A Helyi Téma című ingyenes lap kiadójának törzstőkéje 1,2 milliárd forint. Az előző évek vesztesége után a kiadó tavaly nyereségessé vált, az előző évinél negyedmilliárddal több, 1,29 milliárd forint nettó árbevétellel zárta 2010-et. A lap példányszáma meghaladja a 750 ezret.
Széles Gábor üzletember cégcsoportja a három másik médiabirodalommal szemben évek óta csak nyeli a pénzt a lap szerint. A Magyar Hírlap és az Echo TV veszteségei a HVG számításai szerint csökkentek ugyan, de továbbra is több száz millióra rúgnak. Széles birodalma tavaly 700 milliós üzemi veszteséget termelt. A szintén az Echo Hungária TV Zrt.-hez tartozó Vital TV szeptember 15-én megszűnt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.