A Dunántúli Regionális Vízművek Zrt. (DRV) szerint a vízdíjakban hét-kilencszeres különbségek is vannak országszerte, ez jelentősen csökkenthető a vízdíj hatósági árassá tételével, de a szabályozásnak figyelembe kell vennie az eltérő költségeket.
Orbán Viktor miniszterelnök a hétfőn ismertetett "országvédelmi akciótervben" jelentette be, hogy a hatósági ármegállapítást kiterjesztenék a víz- és csatornadíjakra, valamint a szemétszállításra, hasonlóan a korábban már ebbe a körbe sorolt villanyáram, gáz és távhő árához.
A DRV szerdai közleménye szerint az országban működő több mint 400 víziközmű-szolgáltató saját hatáskörben meghatározott árai között hét-kilencszeres különbségek is lehetnek. Éppen ezért a DRV üdvözli a kormányzati szándékot a víz hatósági árassá tételére, amire a víziközmű ágazat irányából már korábban is érkeztek javaslatok. A DRV álláspontja szerint ezzel csökkenthetőek lennének a különbségek a fővárosban és a vidéken alkalmazott vízdíjak között, ami egyértelműen a fogyasztók számára lenne kedvező változás.
A DRV ugyanakkor bízik abban, hogy a részletes szabályozás figyelembe veszi majd a rendszer heterogén jellegét, és elismeri majd az egyes szolgáltatók esetében az eltérő adottságokból fakadó költségkülönbségeket. A lakosság eltérő sűrűsége, és a különböző domborzati viszonyok ugyanis nagyban befolyásolják az üzemeltetési költségeket, ráadásul egyes szolgáltatók esetében a kiemelt környezetvédelmi területekre vonatokozó szigorú szabályozásokból adódóan más szolgáltatóknál nem jelentkező feladattöbblettel is számolniuk kell - hívják fel a figyelmet a közleményben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.