2011. szeptember. 09. 20:35 MTI Utolsó frissítés: 2011. szeptember. 12. 10:46 Gazdaság

Verespatak: magánérdekből módosítanák a romány bányatörvényt a zöldek szerint

A verespataki beruházó érdekeit szolgálja a romániai bányatörvény tervezett módosítása - véli a Természetvédelmi Világalap.

A nemzetközi civil szervezet pénteki közleménye szerint a román bányatörvény tervezett módosítása nem csupán a verespataki térség ökológiai fenntarthatóságiát veszélyezteti, hanem magánérdekeknek is teret engedne a közérdek rovására.

A tervezet alapján a kitermelési engedéllyel rendelkező bányatársaságok arra is felhatalmazást szereznek, hogy a román állam nevében kisajátítsák az beruházáshoz kiszemelt területet. A jelenleg érvényes szabályozás szerint a kisajátítási jog egyedül az államot illeti meg - áll a közleményben.

A jogszabály elfogadása esetén vállalkozások láthatják el az állam alapvető funkcióit és kisajátíthatják állampolgárok tulajdonát az érintettek akarata ellenére. "A WWF reméli, hogy a 21. században egy uniós tagállamban sem alkothatnak olyan törvényt, amely meghatározható üzleti csoportok érdekeit szolgálja" - áll a WWF közleményében.

A 2003/85-ös bányatörvény módosításáról szóló tervezetet egy ellenzéki és egy kormánypárti szenátor terjesztette elő. A javaslatot a szenátus már korábban elfogadta, és ha a képviselőház is megszavazza, akkor a Verespatakon tervezett és más, hasonló jellegű beruházások közhasznú beruházássá léphetnek elő.

Az erdélyi Verespatakon a Rosia Montana Gold Corporation kanadai-román vegyesvállalat 330 tonna aranyat és 1600 tonna ezüstöt készül kitermelni ciántechnológia alkalmazásával. A tervet ellenzi Magyarország, a Román Tudományos Akadémia, az ortodox egyház és számos civil szervezet.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.